DOĞA SOKAK YAŞAM

Batık gemide ’hatıra’ soygunu

Antalya- Antalya Yat Limanı açığında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma mühimmat yüklü Saint Didier isimli gemideki tarihi eşyalar, dalgıçların ‘hatıra’ merakı yüzünden bitme noktasına geldi.

Antalya Yat Limanı’nın yaklaşık 400 metre açığındaki 2. Dünya Savaşı’ndan kalma mühimmat yüklü ticari gemi batığı, dalgıçlar tarafından adeta yağmalandı. Dalış meraklılarının çıkarken yanlarında ’hatıra’ amacıyla bir eşya aldığını aktaran Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Saint Didier’a her dalış yapan hatıra amacıyla gemiden bir obje aldığı zaman gemide bir müddet sonra bir şey kalmayacak. Gemi bir nevi soyuluyor” dedi.

“HER ANTİK KALINTI YERİNDE BELGEDİR”

Batıktaki hiçbir eserin orijinalliğinin bozulmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Gökoğlu, “Dalış yapanlar eserleri hatıra amacıyla da alıyor. Her geçen gün gemi ağır ağır soyuluyor. Üstündeki kalıntılar azalıyor. Hatıra amacıyla bilinçsizce de yapılıyor. Antalya ve çevresindeki antik kalıntıları da bulunduğu yerde sökülüyor. Her antik kalıntı yerinde şahittir, belgedir” dedi.

“GEMİ BİR NEVİ SOYULUYOR”
Yetkililerin batıkla ilgili gereken tedbirleri almasını isteyen Doç. Dr. Gökoğlu, “Her şey bulunduğu yerde güzeldir. Batığın orjinalliğiyle korunması gerekir. Dalışın kaidesi şudur; hiçbir cisme objeye dokunmazsınız. Deniz dibiyle temas edilmez. Saint Didier’a her dalış yapan hatıra amacıyla gemiden bir obje aldığı zaman gemide bir müddet sonra bir şey kalmayacaktır. Gemi bir nevi soyuluyor. Bu nedenle diğer dalışçılara gösterilecek bir şey kalmayacak. Buna dikkat edecekler de dalış turizmi yaptıranlardır. Dikkat edilirse kimse gidip oradan bir parça alamaz, orijinalliğini bozamaz” ifadelerini kaydetti.

“DÜNYANIN SAYILI BATIĞI”
Saint Didier batığının İkinci Dünya Savaşı’nı gösteren en önemli batıklardan olduğunu aktaran Doç.Dr. Gökoğlu, “Batığın hala üzerinde 3 adet cip, cephaneler var. Hala bütünlüğünü koruyor. 100 metre büyüklüğünde bir gemi. Babaya bağlı olan şamandıra zinciri sürekli gemiyi hırpalıyor. Bu şamandırayı gemiden ayırmamız gerekiyor. O zincir zımpara gibi gemiyi her geçen gün parçalıyor. Ayrıca bu gemi balıklar için önemli bir resif alanı ve dünyanın sayılı batakları arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:İHA

Benzer Yazılar