SOKAK

Belediye ve iplik fabrikası işçileri eylemde

ANTALYA – Antalya’da iki ayrı işçi eylemi sürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve Organize Sanayi Bölgesi iplik fabrikası işçileri hakları için eyleme geçti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne hizmet veren taşeron şirketi M.Ç. Grup’ta çalışan ve 2 aylık maaşlarını alamadıkları için direnişe geçen işçilerden 10’u taşeron firma tarafından işten çıkarıldı.
Maaşlarını alamadıkları için sık sık eylem yapan taşeron belediye işçileri, Antalya Büyükşehir Belediyesinden de sürekli muhatabınız şirkettir cevabı aldılar.
İki gündür Gürsu’daki Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü bahçesinde çadır eylemi yapan işçiler bugün, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde işten atılan taşeron işçiler, görevli oldukları Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nün Gürsu şantiyesinden 10 kilometre yürüdükten sonra geldikleri Büyükşehir Belediyesi binası önünde oturma eylemi yaptı.
10 işçi, ‘Bugün Yarın Dediler Alınterimizi Yediler’ yazılı pankartın arkasında yürüdü. Belediye önünde konuşan işçi temsilcisi Hacı Temur, “Hakkımız olan parayı istemek suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz” dedi. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nde sadece alacakları için eylem yaptıklarını, fakat Büyükşehir yetkilileri tarafından sürekli tehditle karşılaştıklarını belirten Temur, belediye bürokratlarının eylemler sırasında kendilerini işten atmakla tehdit ettiğini savundu. Kendilerinin işten atılmasının Büyükşehir Belediyesi’nin diğer taşeron işçilerine gözdağı olduğunu savunan Temur, eylemlerinin her cuma yürüyüş şeklinde devam edeceğini, direniş çadırında da her gece iki kişinin nöbetçi kalacağını açıkladı.
Büyükşehir Belediyesi önünde yaklaşık yarım saat sessiz oturma eylemi yapan işçiler, daha sonra dağıldı.

iplik fabrikası

İPLİK FABRİKASI İŞÇİLERİ DE EYLEMDE
Antalya’da, bir iplik fabrikasının 150 işçisi, 6 aydır maaş alamadıkları için oturma eylemi yaptı. Fabrika yönetimine ait olduğu belirtilen okul önünde toplanan kalabalık, 3 saat boyunca okulun girişinde bekledi.
Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren iplik fabrikasının 150 çalışanı, 6 aydır maaş alamadıklarını ve haksız yere iş haklarına son verildiğini öne sürerek fabrika yönetiminin ortak olduğu kolej önünde toplandı.
Ellerinde pankart ve dövizle kolej önüne gelen işçiler içeri girerek yönetimle konuşmak istedi. Çevik kuvvet barikatı kurulması üzerine içeri giremeyen grup, kolej kapısı girişinde oturma kararı aldı.
Şirket yetkilisinin kendilerini oyaladıklarını belirten işçiler slogan atıp olayı protesto etti. Kolej önünde bir süre oturan işçiler tekrar okula girmek isteyince çevik kuvvet ile işçiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
Grup adına açıklama yapan Ramazan Seçilmiş ve Emine Diler Söyek isimli işçiler, çok zor durumda olduklarını, Ramazan ve Kurban bayramlarını bile parasız geçirdiklerini, haklarını almak için her şeyi yapacaklarını söyledi.
Açıklamanın ardından bir süre daha kolej girişinde bekleyen işçiler, eylemlerini sürdüreceklerini belirterek dağıldılar.
(25.10.2013)

Benzer Yazılar