SOKAK

ÇGD: Bütün gazeteciler aşılansın

Antalya Sokakları – Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, Basın Kartı sahibi olmayan gazetecilerin de bir an önce Covid-19 aşı programına alınmasını çağrısında bulundu.

Antalyalı gazetecilerin oluşturduğu ÇGD Akdeniz Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada, her türlü riske açık meslek grubu olarak gazetecilerin Covid-19 salgınına karşı aşılanmaya başlamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdikleri ancak Basın Kartı şartı ile bu uygulamanın tüm gazetecileri kapsamadığı hatırlatıldı.

Gazetecilerin önemli bir çoğunluğunun Basın Kartı sahibi olmadığı ya da Basın İş Kanunu kapsamı dışında çalıştırıldığı gerçeğine dikkati çeken ÇGD açıklamasında, “Her türlü riskli ortamda, gerçeğin peşine düşmekle görevli gazeteciler, özlük hakları açısından farklı kategorilerde değerlendirilemezler. Gazeteci gazetecidir ve salgın hastalık önlemleri gibi bir konuda, meslektaşlar arasında herhangi bir ayrımcılık uygulanması kabul edilemez” denildi.

Covid-19 aşısının medya sektöründe çalışan herkesi, Basın Yasası’na tabi olmasa da sahada canını dişine takarak her türlü tehlike altında çalışan tüm gazetecileri kapsaması çağrısında bulunan ÇGD Akdeniz Şubesi, gazetecilere aşı uygulamasının eşitlikçi ve adil bir yaklaşımla gözden geçirilmesini, gazeteci meslek örgütleriyle işbirliği içinde aşılama programına tüm gazetecilerin alınmasını istedi.

Benzer Yazılar