KADIN

Antalya’da kadınlar “Melek İpek için adalet” talebiyle sokakta

Antalya Sokakları- Antalya Kadın Platformu, Melek İpek ve İstanbul Sözleşmesi için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya Kadın Platformu çağrısı ile bir araya gelen kadınlar Attalos Meydan’ında “Melek İpek için Özgürlük Hepimiz çin İstanbul Sözleşmesi’’ yazılı pankart açtı. Antalya Kadın Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatma Kayaoğlu;” Bugün Antalya Adliyesi’nde bir kadın öz savunma hakkını kullandığı için yargılandığı davanın ikinci celsesine katıldı. Melek ipek’i gördüğü şiddet karşısında haklarından yoksun bırakan iktidar bugün onu yargılama hadsizliğine soyunuyor.  Bugün iki kız kardeşimiz Songül ve Selma İstanbul sözleşmesini savundukları için uydurma gerekçeler ile gözaltındalar. Yine bugün İstanbul Kartal Adliyesi’nde iki ayın ardından üniversitesini savunan Şilan yargılanıyor. Kadın katilleri ellerini kollarını sallayarak tehditler savurarak adliyelerden çıkarken, öz savunma hakkını kullanan, hayatlarını haklarını üniversitelerini savunan kadınları tut sak edenler bilsinler ki bizler mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.’’ diye konuştu.

”KARARNAME HÜKÜMSÜZDÜR!”

Kararnameyi tanımadıkları belirten Kayaoğlu; ”Kadın katillerinin iyi hal indirimi alıyor. Medyasından eğitim sistemine kadar her yerde kadın düşmanı homofobik ve transfobik dil ve öğretiler topluma pompalanıyor. Her gün kadınların katlediliyor ve lgbti+lar nefret suçlarına maruz kalıyor.  Devlet hayatlarını ve haklarını korumakla yükümlü olduğu kadınlara, lgbti+lara, çocuklara, mültecilere, göçmenlere, engellilere ve emekçilere açıktan bir savaş başlatmış durumda. Bizleri kendisine biat ettirebileceğini düşünüyor.”dedi

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM, ÖZSAVUNMA HAKTIR.

İstanbul Sözleşmesi fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet her tür şiddetle mücadele konusunda “Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikalarından” oluşan dört temel yaklaşım içeren ilk sözleşme olduğunu hatırlatan Kayayoğlu;  “Gece yarısı baskınıyla sözleşmeyi feshedenler erkekleri yargılamak yerine aklayanla kadınlar öz savunma hakkını kullandığında en ağır cezayı yine kadınlara kesiyorlar. İstanbul sözleşmesini uygulamayarak kadınların yaşam hakkına saldıranlar öz savunmayı suç haline getiriyor. Devlet üzerine düşeni yapmalı ve kadınları korumalı, korumadığı kadınlarının öz savunmasını suç saymaktan vazgeçmeli ve kadın katillerini gerçek adalet uygulayarak cezalandırmalı. Hepsinin yolu İstanbul sözleşmesini uygulamaktan geçiyor. İstanbul sözleşmesi bizim, öz savunma haktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Melek İpek’in bir sonraki duruşmasının 26 Nisan günü gerçekleşeceğini duyuran Kadın Platformu davanın takipçisi olduklarını belirtti.

Benzer Yazılar