ÇOCUK KADIN MANŞET SOKAK

Kadın ve çocuk haklarını tehdit eden komisyona karşı kadınlar sokakta

Kadın ve çocuk haklarına yönelik tehdit oluşturan Boşanma Komisyonu raporuna Türkiye’nin pek çok kentinde tepkiler yükselirken, Antalya’da da kadınlar sokağa çıktı.  Kadınlar ‘yıllardır mücadele ederek elde ettiğimiz haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz’ diyerek Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya Sokakları –  Aile bütünlüğünü koruma adı altında çocukların tecavüzcüyle evlendirilmesi, nafaka hakkının iptali gibi maddeler yer alan Meclis Boşanma Komisyonu raporuna tepki gösteren kadınlar Attalos Meydanı’nda basın açıklaması  gerçekleştirdi.

‘KADINLAR VE ÇOCUKLAR KÖLELEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR’
Boşanma komisyonunu meclise sunduğu raporun kadın ve çocuk haklarını çok büyük ölçüde yok etmeye çalıştığı vurgulanırken, “Aile kurumunu güçlendirme adı altında kadınlar ve çocuklar köleleştirilmeye çalışılıyor. Uluslararası sözleşmelere tümüyle aykırı olan uygulamalara acilen son verilmesini istiyoruz” denildi.

RAPOR GERİCİ SALDIRILARIN ÜRÜNÜ
Basın açıklamasını okuyan Aysel Aydın, AKP iktidarının gerici saldırılardan vazgeçmediğini, kadınları çalışma yaşamından uzaklaştıran, haklarını gasp eden bir anlayışın olduğunu kaydetti. Bu raporun da gerici saldırı hamlelerinden biri olduğunun altını çizdi.

‘EVLİLİK YAŞI FİİLEN 15’E DÜŞÜRÜLÜYOR’
“Kadınların ve çocukların var olan haklarını elinden almaya yönelik bu erkek egemen ve kadın düşmanı, gerici, şer’i hükümler taşıyan komisyonu tanımıyoruz” diyen Aydın; “Raporda tecavüzcünün 5 yıl boyunca tecavüz ettiği çocukla evlenmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanması öneriliyor. Evlilik yaşı fiilen 15’e düşürülüyor. Çocukları tecavüzcüleriyle evlendirip, mutlu yuva kisvesi altında tecavüze uğramaya devam etmelerine izin vermeyeceğiz.

“Biz kadınlar yıllarca mücadele ederek aldığımız tek bir hakkımızdan bile vazgeçmeyeceğiz, kadınları ve çocukları görmeyen komisyonu da kararlarını da tanımıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kadının adını dahi kullanmayan bu rapor kadının ev içi emeğinin sömürülmesini, maruz bırakıldığı her türlü şiddeti, yapılan ikincilleştirilmeyi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin kaldırmaktan çok uzaktır” şeklinde konuşan Aydın;

RAPORUN YASALAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
“Bizler, ailenin korunması gayesi ile daha çok kadının öldürülmesine, kadınların şiddet gördükleri evliliklerine boşanmayı engelleyen iktidar politikaları nedeniyle katlanmak zorunda bırakılmalarına, tecavüzcülerin mükafatlandırılmalarına, çocukların cinsel sömürüsüne, tecavüzcüyle evlendirilelerine zemin hazırlayan bu rapordaki önerilerin yasal metinlere geçmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Benzer Yazılar