POLİTİKA SOKAK

Antalya’lı aday Erdoğan’ı AYM’ye şikayet etti

Antalya’da CHP’nin 6’ncı sıradan milletvekili adayı olarak gösterdiği avukat Figen Çalıkuşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarıyla kendisinin seçilme hakkını ve eşitlilik ilkesini ihlal ettiğini savunarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

Çalıkuşu, şunları söyledi: “Benim devletimin imkanlarının yanlı ve benim temel hak ve özgürlüklerimi ihlale imkan tanıyacak şekilde tarafsız olacağına yemin etmiş Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması ve bu durumdan kendi partisinin adaylarının haksız yararlanıyor olması da anayasal eşitlik hakkımın ihlalidir. Cumhurbaşkanı tarafından harcanan her kuruşta bir vatandaş olarak benim de kendi partisinin adayları ve tüm vatandaşlar kadar hakkım ve payım bulunmaktadır.” Çalıkuşu, buradan hareketle AYM’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran gününe dek miting programını aynı ısrar ve kararlılıkla sürdüreceği gerçeğinden hareketle ivedi görüşme yaparak hak ihlallerinin durdurulması yolunda tedbir kararı verilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarıyla kendisinin seçilme hakkını ve eşitlilik ilkesini ihlal ettiğini savunarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Çalıkuşu, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ‘ivedi tedbir kararı’ alınmasını talep etti. Milletvekili adayı Çalıkuşu, başvurusunda Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın görevini tarafsızlıkla yerine getireceğinin belirtildiğini, ancak tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı’nın seçim döneminde herhangi bir siyasi parti lehine ya da aleyhine propaganda yapabileceğinin yasa koyucu tarafından öngörülmediğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti niteliğine vurgu yapan ve herkesin kurallara uyma mecburiyeti bulunduğunun altını çizen Çalıkuşu, dilekçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir, Kırıkkale, Antalya ve Şanlıurfa’da yaptığı toplu açılış törenleri, Ordu-Giresun Havalimanı açılışı ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmalardan alıntılarla tarafsızlığını kaybettiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta İzmir’de yaptığı toplu açılış törenindeki “Ana muhalefetin yavrusu olan parti, o da ortaktı o koalisyonda, o da bırakıp kaçtı. ya bu kadar kabiliyetiniz vardı da niye bırakıp kaçtınız?” ifadesinin, 15 Mayıs’ta Kırıkkale’de yaptığı toplu açılış törenindeki “Ben tüm partilere eşit mesafedeyim ama her insanın gönlünde bir aslan yatıyor. Benim de yatıyor ama bunu meydanlardan açıklamam” sözlerinin tarafsızlığını kaybettiğinin delili olduğunu savundu.

kaynak:ajanslar

Benzer Yazılar