KENT SOKAK

CHP Antalya Kart’ın iptali için dava açacak

Antalya – CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, yeni ulaşım sisteminin Antalya Ulaşım A.Ş üzerinden değil, Kentkart üzerinden yürütülmesini eleştirdi, yeni sistemin iptali için dava açacaklarını söyledi.
kentkart
Semin Esen, Ulaşım AŞ’nin Çallı’daki kart değişim merkezi önünde açıklama yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in belediye şirketi üzerinden, Antalya’nın ulaşımının ihale yapmadan Kentkart’a verildiğini aktaran Semih Esen, “İzmir’den tanıdığımız Kentkart, ihale yasaklısı olmasına rağmen bu işi nasıl yapıyor? Bu işin arkasında kimler var. AKP’li Başkan Türel bu işin neresinde” dedi.

Bu işin iptali için gerekli davaları CHP olarak açacaklarını kaydeden Semih Esen şunları söyledi:
“Bu sistemden vatandaş da, ulaşım esnafı da mağdur olmuştur. Kartı değiştirmek için kart değişim noktalarına giden insanlar, saatlerce sırada bekledikten sonra son derece kaba davranışlara maruz kalarak işkence çekmektedir. Birçok vatandaşın kartında 150-200 TL bakiyesi var. Bu bakiyeler ne olacak?”
Bir şehiriçi dolmuşunun değerinin bugün yaklaşık en az 500 bin TL iken, 60 civarında minibüsün 20 bin TL gibi ödemeyle sisteme girişini de eleştiren Başkan Esen, “60 dolmuşu bugün 500 binden hesaplarsak yaklaşık 300 milyon TL yapar. Gördüğünüz gibi basit bir hesapla Antalya’da milyonluk rantlar havada uçuşmaktadır” dedi. Esen, ayrıca, vatandaşa kart tesliminde eski karttaki bakiyelerden dolayı belediye ve Ulaşım A.Ş.’nin sorumlu tutulmadığı şeklinde tutanak imzalatılmasını da eleştirdi.

Benzer Yazılar