GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Devlet yurdu final haftasında kadın öğrencileri kovdu

Antalya – Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Rasim Aktaş Yurdu’nda kalan 150 üniversiteli kadın, final haftasında Genel Müdürlük tarafından panayo asılan ‘tahliye’ yazısıyla şoke oldu. Yurdun erkek öğrencilere tahsis edilmesi nedeniyle kadın öğrencilerden kampüs içinde bulunan diğer bloklara nakillerini aldırmaları istendi. Karara tepki gösteren öğrenciler, konuştukları idarecilerin kendilerine “150 kişisiniz her yere sığarsınız” karşılığını verdiğini belirtti.

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi kampüsüne yürüme mesafesinde ve ünivfinal_haftasinda_universiteli_kizlara_yurt_sokuersite öğrencilerinin yoğun kaldığı Kültür Mahallesi’nde bulunan, Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Rasim Aktaş Yurdu, erkek öğrencilere tahsis edildi. Bazalı, 4 kişilik, balkonu bulunan odalarda yaklaşık 150 üniversite öğrencisinin kaldığı yurdun tahliyesi için yurdun panosuna uyarı yazısı asıldı.

Yazıda, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün emriyle yurdun erkek öğrencilere tahsis edildiği belirtildi ve yaz tatili öncesi öğrencilerin, kampüs içinde bulunan diğer bloklara nakillerini aldırmaları istendi. Bu karar, yurtta kalan öğrencilerin tepkisine yol açtı. Öğrenciler, sosyal paylaşım sitesi twitter’da #rasimakdaskizyurdu başlığıyla Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslerini duyurmak için paylaşımlarda bulundu. Öğrenciler paylaştıkları mesajlarda, Antalya’da erkek öğrenciler için bu yıl açılan 1436 öğrenci kapasiteli Elmalılı Hamdi Yazır Yurdu’nun bulunduğunu belirterek, kadınlara ait tek özel yurdun kapatılmamasını istedi. Özellikle final haftasında böyle bir sorunla baş başa kaldıklarını aktaran öğrenciler, kendilerine adres olarak kampüs içindeki genel yurdun gösterildiğini söyledi. Mesajlarda yurdun baza sisteminden ranza sistemine dönüştürülerek kapasitesinin artırılacağı iddia edildi.

Benzer Yazılar