MANŞET SOKAK

Direnişin yıldönümünde polis saldırısı: 4 gözaltı

İstanbul Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması için alana dozerlerin girmesiyle başlayan ve tüm yurda yayılan Gezi Direnişi’nin yıldönümü için Antalyalılar Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Basın açıklaması ardından gerçekleştirilen müzik dinletisi sırasında yapılan polis saldırısı sonucu 4 kişi gözaltına alındı.

Antalya Sokakları – İstanbul Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması için alana dozerlerin girmesiyle başlayan ve tüm yurda yayılan Gezi Direnişi’nin yıldönümü için Antalyalılar Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Antalyalılar Gezi Direnişi’nde yitirilenleri andı. Basın açıklamasını kitle adına Deniz Aslı okudu. Gezi direnişşi2nden bu yana 3 yıl olduğunu dile getiren Deniz Aslı, “Taksim Meydanı ve Gezi Parkı başta olmak üzere, yaşam alanlarımıza amansız ve hukuksuz bir şiddetle saldıranların karşısında omuz omuza verdik. Gezi bu ülkenin imdat çığlığı, direnme refleksi, derin bir nefes alışıdır” dedi.

“GEZİ’DE YİTİRDİKLERİMİZ GİBİ GEZİ’DE YAŞLANMAYACAK”
Gezi’nin barıştan yana olan herkesin dilinden düşürmeyeceğine vurgu yapan Deniz Aslı, “Gezi’yi karalamaya çalışanlarda kötücül bir imgeye dönüştürmeye çalışanlarda kriminalize etmeye çalışanlarında tek amacı bu şarkıyı susturmak, en azından unutturmak. Kimseden emir almadan, kendisi için değil bu ülkenin ruhu için kendini siper ederek ülke tarihinde silinmeyecek bir miras bırakarak can verdi” dedi.

“Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan nasıl ki bizden ayrıldıkları yaşta kalacak ve nasıl ki onları hep o gülen yüzleri ve kararlı direnişleriyle hatırlayacaksak; işte Gezi’de bu gençler gibi yaşlanmayacak” diyen Deniz Aslı Gezi’de yitirilenleri andı.

DİNLETİ SIRASINDA POLİS SALDIRISI: 4 GÖZALTI
Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nın yanında yer alan amfide Eğitim-Sen Müzik Topluluğu tarafından müzik dinletisi yapıldı. Dinleti sırasında polis kitlenin dağılması yönünde anons yaptı. Anonsa sloganlarla cevap veren kitleye polis biber gazıyla saldırdı. Saldırı sırasında 4 kişi gözaltına alındı.

ya-da

Benzer Yazılar