EMEK MANŞET SOKAK

DİSK: Kıdem tazminatı haktır, gasp edilemez

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, kitle örgütleri ve siyasi partilerin destek verdiği bir eylemle kıdem tazminatının fona devredilmesi protesto edildi.

Antalya – Devrimci İşçi Sendikaları Konferadasyonu (DİSK) çağrısıyla  bugün saat 12.30’da Kapalı Yol Halk Bankası önünde basın açıklaması yapıldı.  Basın açıklamasına katılan kitle sık sık “Kıdem Tazminatına uzanan eller kırılır”, “Zafer direnen işçilerin olacak” sloganları attı.

“FON DAYATMASINA DİRENECEĞİZ”
DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar tarfından yapılan açıkalamada“Kıdem tazminatı 80 yıllık temel bir işçi hakkıdır. Türkiye işçi sınıfı 1936’dan bu yana kıdem tazminatı hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir. Kıdem tazminatı işverenlerin ve hükümetin iddia edildiği gibi yük değil haktır. Hükümet kapalı kapılar ardında, sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürütüyor. Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir. Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir işten çıkarmaların kolaylaşması demektir.” denildi.

Fon dayatmasına direneceklerini belirten Cemal Aybar açıklamanın devamında “Direnmekle yetinmeyecek, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerimizi yükselteceğiz!” dedi.

Benzer Yazılar