DOĞA

Köpek gezdirmeye hukuksuz ceza

Antalya Sokakları Özel – Antalya’da dışarıda köpeğini gezdiren vatandaşa polis ceza yazdı. Vatandaşın böyle bir hüküm olmadığını hatırlatması üzerine polis memuru ‘Ben Emniyet’im’ şeklinde yanıt verdi.

Köpeğini gezdirdiği sırada hukuksuz şekilde ceza kesilen Cansu Çelik Antalya Sokakları’na konuştu. Cansu Çelik yaşadığı olayı şöyle aktardı. “Bugün saat 3.30’da Amerikan Cocker cinsi köpeğimizi de tasmalı şekilde gezdirmek istedik. Attalos Meydanı’ndan Kapalı Yola girerken polis bizi çevirerek köpeğimizle dışarı çıkamayacağımızı, insanların olduğu yerlere gidemeyeceğimizi söyleyerek, valiliğin çıkardığı 1593 Hıfzıssıhha kanununu öne sürdü. Biz de durup kanunu okumak istedik ama bizi ‘Beni burada bekletemezsiniz.’ diyerek göndermek istedi, biz de ayrıldık.”

HAKKINI SAVUNAN VATANDAŞA ‘BEN EMNİYETİM’ CEVABI

Cansu Çelik uyarı üzerine geri döneceklerini ama teyit etmek istediklerini belirterek “Eve dönerken evcil hayvanların gezdirilmesine dair bir madde olmadığını görüp teyit etmek için 112 ve 153’ü arayıp sorduk. Onlardan da dışarı çıkmanıza bir engel yok denildiği için tekrar Kapalı Yol’a doğru yürüdük. Ben mağazaya girdiğim sırada arkadaşım kapının önünde köpeğimizle bekliyordu. Başka bir polis, arkadaşımı yine ‘Burada köpeğinizle bulunamazsınız’ diyerek uyarmış bu sırada bizi ilk uyaran polis de gelerek arkadaşıma ‘Taşa anlatsam anlar neden anlamıyorsun’ diyerek azarlamış. Sonrasında arkadaşımda da ‘Emniyete sorduk burada bulunmamıza herhangi bir hukuki aykırılık yok.’ dediğinde ‘Ben emniyetim’ karşılığını almış.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA BİLE İSTİSNA

Hukuksuz şekilde ceza kesilmesi üzerine şikayetçi olan Cansu Çelik “Sonrasında da ceza kesilmiş. Biz de eve döndük ve tekrar 155’i aradık ve bize ‘Yapılanın yanlış olduğu şikayet etmemiz gerektiği’ söylendi. Daha sonra Yenikapı Polis Karakolu’na gittik ve orada da böyle bir madde bulunmadığı hafta sonu geçerli olan sokağa çıkma yasağında bile köpek gezdirmenin istisnai olarak cezaya tabi tutulmadığı belirtildi.” şeklinde konuştu.

VALİ DE AÇIKLAMIŞTI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu dün paylaştığı açıklamada, sokağa çıkma yasağı kapsamında dahi evcil hayvan gezdirmenin istisnai olarak cezaya tabi olmadığını belirtmişti.

Benzer Yazılar