EĞİTİM SOKAK TOPLUMSAL CİNSİYET

Eğitim-Sen: “36 bin kız öğrenci okula gidemedi”

Antalya – Eğitim- Sen 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılına ilişkin hazırladığı raporu açıkladı, taleplerini sıraladı

Eğitim- Sen şube binasındaki toplantıda konuşan Şube Sekreteri Hüseyin Karabulut, eğitimdeki yaşanılan sorunların 2014-2015 eğitim-öğretim yılında katlanarak arttığına dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözüm üretmekten çok, yeni sorunlar yaratan politika ve uygulamaları nedeniyle eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler ciddi anlamda mağdur edilmiştir. 2014- 2015 Eğitim ve Öğretim yılında eğitimin sorunlarına çözümler üretilmemiş, yapısal katlanarak artmıştır” dedi.

Kız çocukları okullara gidemedi

Şube Sekreteri Hüseyin Karabulut, imam hatip ve özel okulların devlet tarafından teşvik edildiğini belirtti. Yeni sorunlar yaratan politika ve uygulamalar nedeniyle eğitim emekçileri, öğrenciler ve velilerin ciddi anlamda mağdur edildiğine dikkat çeken Karabulut, “Geçen dönem mezun olan 36.401 kız çocuğu eğitimine devam etmedi. 2014-2015 eğitim öğretim dönemi içerisinde okullarımızda toplumsal cinsiyet eşitsizliği artmıştır” dedi. Karabulut kademeli eğitim modeli ve erken evliliğe teşvik eden düzenlemeler nedeniyle bu sene binlerce kız çocuğunun eğitim sisteminin dışına itildiğini ifade etti.

İmam Hatipler arttı

Devlet desteği ile özel liselerin, özel mesleki ve teknik liselerin sayısının hızla arttığını belirten Karabulut, “Kamusal eğitimin zayıflatılması, eğitimin tamamen paralı hale getirilmek istenmesi, okullarda cinsiyet, etnik kimlik ve mezhep ayrımcılığına ilişkin uygulamaların sürmesi, ataması yapılmayan öğretmenlerin durumu, ücretli-vekil öğretmenlik uygulamalarının devam etmesi, eğitim yöneticilerinin siyasi referanslarla belirlenmek istenmesi gibi sorunların artarak sürmüştür. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında imam hatip okullarındaki artış rekor kırmıştır” diye konuştu.

Haber: Esra Altunkes

Benzer Yazılar