EĞİTİM

Cumhuriyet konuşması yapan öğretmen ev baskınıyla gözaltına alındı

Antalya TED Koleji Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Emine Karakaş, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle sosyal medyada hedef haline geldi ve 216. madde suçlamasıyla Cumhuriyet konuşması yapan öğretmen ev baskınıyla gözaltına alındı gözaltına alındı.

Antalya TED Koleji’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları sırasında yaptığı konuşmayla gündeme gelen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Emine Karakaş, akşam saatlerinde gözaltına alındı. Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ‘Cumhuriyet’in değerlerinin erozyona uğradığı’na dair ifadeleri nedeniyle sosyal medyada hedef haline gelen Karakaş hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi kapsamında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Edebiyat öğretmeni Emine Karakaş’ın konuşması, ‘siyasi içerikli’ olduğu yönünde paylaşımlarla hedefe konuldu. Konuşmasında Cumhuriyet’in gözbebeği fabrikaların yabancılara satılması, vatandaşlığın paraya dönüştürülmesi ve ülke içinde ayrımcılığın artması gibi konulara değinen Karakaş, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü, öğretmenin gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Karakaş’ın ‘Türkiye Yüzyılı’nı hedef aldığı, bir eğitim kurumunda siyaset yaptığı ve ayrıştırıcı tutum sergilediği’ gerekçeleriyle adli işlem başlatıldığını belirtti. Karakaş’ın meslektaşları ve eğitim sendikaları ise öğretmenlerin düşüncelerini özgürce ifade etme hakkı olduğunu ve gözaltına alınmasının endişe verici olduğunu belirtti.

‘İTAAT EDEN ÖĞRETMENLER OLMAMIZ İSTENİYOR’

Eğitim Sen Antalya Şube Balkanı Nurettin Sönmez, öğretmen Emine Karakaş’ın gözaltına alınmasına ve Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya tepki gösterdi. Sönmez, “Bir öğretmenin Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamasında yaptığı konuşmasından ve gelecekle ilgili duyduğu kaygılarından dolayı gözaltına alınmış olması düşündürücüdür. Öğretmen derslerinde ve öğrencilere yaptığı her konuşmada gençlerin ve ülkenin geleceğini düşünerek düşüncelerini aktarır. Ne yazık ki konuşmayan, itaat eden öğretmenler olmamız isteniyor. Her öğretmen, velilerine, öğrencilerine ve ülkesine karşı sorumludur. Meslektaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Benzer Yazılar