MANŞET SOKAK

Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Kudüs eylemi

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Antalya Sokakları –  Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri bugün Attalos Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi.  ABD’nin Kudüs açıklamasına değinilen açıklamada “ABD’nin kendisinin aldığı ve 22 yıldır uygulanmayan “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ı halkların bir arada yaşama iradesine açıkça saldırı şeklinde hayata geçirmesi provokasyondur.” denildi.

Yapılan basın açıklamasında “Filistinliler, İsrail‘in 1948 ve 1967‘den beri işgali altındaki topraklarda ve göçmen kamplarında vesayet altında, bağımlı bir ekonomi ile bölük pörçük topraklar üzerinde, stratejik yolları parçalanmış, serbest dolaşımı engellenmiş ve İsrail kolonileri serpiştirilmiş bir ülkede yaşamaya mahkûm edilmiştir.
İsrail işgal güçleri, Gazze ve Batı Şeria yerleşim bölgelerinde, yapılan anlaşmalara rağmen Filistin topraklarını işgal ederek yeni yerleşim birimleri inşa etmişler, binlerce dönümlük zirai arazileri yok etmişler, yapım ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle Filistinlilerin evlerini yıkmışlar, su kaynaklarına el koymuşlardır.” denildi

“PROVOKASYON DERHAL DURDURULMALI”
“Gerek ABD ve gerekse de ülkemizde siyasi iktidarın Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirecektir.
İçte ve dışta sıkışan, tıkanan Trump’un Kudüs kararı ile kendini kurtarmaya çalışması, AKP’nin yeni bir “one minute” çıkışı ile milliyetçi dalga üzerinden düşen oylarını toparlamak istemesi kabul edilemez. İnsanlık tarihi karşıt gibi görünseler de çatışmalardan siyasal fayda sağlayanların aynı geminin yolcusu olduğunu defalarca ispatlamıştır.” şeklinde devam eden açıklamada “Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir. Provokasyon derhal durdurulmalı, Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmeli, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır.” denildi

Açıklama “Saygıdeğer Antalyalılar, Filistin sorununa karşı duyarlı olan kamuoyu,
İsraillilerin ve Filistinlilerin birlikte ve barış içinde yaşayabilecekleri bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla barışın önünde engel oluşturan tüm tutum ve politikaları kınıyoruz.
Haklı mücadelesinde Filistin halkıyla dayanışma içinde olmaktan onur duyuyor, İsrailli ve Amerikalı demokratlarını ve kamuoyunu, tüm ezilen halkları; bu baskı ve savaş politikalarına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.
Filistin emekçileriyle, barışsever İsrailli emek güçleriyle ve bölgemizdeki bütün yurtsever mazlum halklarla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, oralardaki tüm emekçileri ve barışseverleri selamlıyoruz.
Kahrolsun Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçileri, yaşasın halkların kardeşliği!” diyerek sonlandırıldı

Benzer Yazılar