MANŞET SOKAK

Antalya Maraş’ı unutmadı

Maraş katliamının 39. yılında yitirilenler Antalya’da kitlesel bir basın açıklaması ile anıldı.

Antalya Sokakları – Maraş katliamının 39. yılında yitirilenler Antalya’da  anıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan anmaya çok sayıda Antalyalı katıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan’ın okuduğu açıklamada “Bundan tam 39 yıl önce Ülkemiz tarihinin kanlı olaylarından birini yaşadık. Halkın yükselen muhalefetini bastırmak isteyen gerici ve faşist güçlerin 70’li yıllar boyunca gerçekleştirdiği kanlı saldırıların iç savaş boyutuna geldiği günleri yaşadık.” denildi.

Nurettin Erdoğan açıklamanın devamında ” Maraş katliamını Alevi-Sünni çatışması olarak sunanlar bugün de kendi iktidarlarını korumak için mezhepçiliği ve ırkçılığı kışkırtarak kutuplaştırma-ayrıştırma siyaseti yürütmektedirler. Bu siyasetin karşılığı halklar arasında düşmanlık yaratmaktır. AKP; katliamcıları, onları koruyanları, avukatlığını yapanları kendi içinde barındırarak ve rejimin faşist karakterini bugüne uygun biçimde şekillendirip koruyarak tüm bu katliamcı tarihi sahiplenmektedir. Bugün Maraş’ı unutmamak, AKP’nin gerici-ırkçı-mezhepçi politikalarına, diktatörlük girişimine karşı durmak demektir. Bugün Maraş’ı unutmamak, gericiliğe ve faşizme karşı eşit, özgür, kardeşçe, insanca bir yaşamın mücadelesini vermek demektir. Bugün Maraş’ı unutmamak, AKP’nin gerici-ırkçı-mezhepçi politikalarına karşı durmak demektir Bizler barışın ve kardeşliğin ülkesini kurmak için mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Katledilen ilerici, devrimci, Alevi bütün yurttaşlarımızı saygı ile anıyoruz.” dedi.

Kitle Cumhuriyet Meydanı’nda “Maraşı unutma unutturma.” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı

 

Benzer Yazılar