EMEK

Hakkını arayan işçiye şiddet uygulayan işletme sahibi protesto edildi

Antalya – Iba Green Point kafe önünde bir araya gelen kadınlar, Yaşar İba’nın kadın işçiye uyguladığı hak gaspı ve saldırıyı protesto etti.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Iba Green Point kafede haklarını isteyen kadın işçiye saldıran kafe sahibi Yaşar İba, Antalya İlerici Kadınlar Meclisi tarafından protesto edildi.Yapılan açıklamada, “Yaşar İba’yı ve sırtını dayadığı kadın ve işçi düşmanı iktidarı uyarıyoruz: Ne İstanbul Sözleşmesi’nden, ne de işçi düşmanı patronların karşısında durmaktan vazgeçeceğiz! Hiçbir kadının kirpiği yere düşmeyene dek mücadele edeceğiz!” denildi.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Iba Green Point kafede sigortasız çalıştırılan ve maaşı ödenmeyen kadın çalışan, içeride kalan parasını istediği için kafe sahibi Yaşar İba tarafından saldırıya uğradı. Bugün işyerinin önünde bir araya gelen Antalya İlerici Kadınlar Meclisi üyeleri Yaşar İba’nın kadın işçiye uyguladığı hak gaspı ve saldırıyı protesto etti.

Kadınların işyeri önünde “İşçi ve Kadın Düşmanı Yaşar İba’yı teşhir ediyoruz!” başlığıyla yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bugün burada, sigortasız olarak çalıştırdığı ve içeride kalan parasını istediği için yanında çalışan kadın işçiyi darp etmeye kalkışan Iba Green Point kafenin patronunu teşhir etmek üzere İlerici Kadınlar olarak toplandık.

Önünde bulunduğumuz Iba Green Point’in patronu Yaşar İba, sigortasız şekilde çalıştırdığı ve içeride kalan parası ile sigorta primini alabilmek için kafeye giden kadın işçiyi, yalnızca haklarını istediği için küfür ve hakaretlere maruz bırakmış; darp etmeye çalışmıştır. Yaşar İba tarafından saldırıya uğrayan arkadaşımız darp raporu almış ve hukuki süreci başlatmıştır.

İlerici Kadınlar olarak, Iba Green Point kafede saldırıya uğrayan arkadaşımız tüm haklarını alana kadar sürecin takipçisi olacağımızı ve bir kadına saldırı girişiminde bulunan Yaşar İba gereken cezayı alana dek her türlü mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan duyuruyoruz.

Yaşar İba’nın, yanında çalışan kadın işçiye saldırma cesaretini İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan kadın düşmanlarından ve işçinin kıdem tazminatına dahi göz diken AKP hükümetinden aldığını biliyoruz.

Yaşar İba’yı ve sırtını dayadığı kadın ve işçi düşmanı iktidarı uyarıyoruz: Ne İstanbul Sözleşmesi’nden, ne de işçi düşmanı patronların karşısında durmaktan vazgeçeceğiz! Hiçbir kadının kirpiği yere düşmeyene dek mücadele edeceğiz!”

Kaynak: İleri Haber

Benzer Yazılar