KENT KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Festivalden sonra şimdi de ‘Kaleiçi Çalıştayı’

Antalya Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesini amaçlayan Muratpaşa Belediyesi, ‘Kaleiçi Çalıştayı’ yapacak.

Antalya – Muratpaşa Belediyesi, dünyanın büyük turizm fuarlarında tanıttığı ve son olarak da Old Town Festivali düzenlediği Kaleiçi için çalıştay yapacak. Kamu kurumları, eğitim kurumları ve meslek odaları gibi konunun tüm taraflarını biraraya getirmeyi hedefleyen Muratpaşa Belediyesi, Kaleiçi Çalıştayı’nı Eylül ya da Ekim ayında gerçekleştirmeyi planlıyor. ‘Yaşayan bir tarihi kente sahip olmak çok büyük bir şans’ diyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi Çalıştayı’na, konunun tüm taraflarının davet edileceğini söyledi.

AMAÇ UNESCO’YA GİRMEK
Çalıştaya hazırlık toplantısında, Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali’nde kentteki tüm dinamiklerden destek aldıklarını belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesini amaçlıyoruz. Bunun için, bir alan yönetimi planı gerekiyor. Plan için herkesin katkısını bekliyoruz. İlla biz önde olalım diye bir iddiamız yok. Yeter ki; ortak amaç çerçevesinde, bu proje ilerlesin. Bu çerçevede eylül ya da ekim ayında bir Kaleiçi Çalıştayı yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

5 AY DEĞİL 12 AY TURİZM
Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen 127 adet anıtsal yapı, 473 adet sivil mimarlık örneği yapı ve 93 adet korunacak bahçe bulunduğuna işaret eden Başkan Uysal, yapılacak çalışmalar sonucu, Kaleiçi’nin sadece UNESCO listesine değil insanların kafalarındaki listede de var olma imkanı sunacağını vurguladı. Başkan Uysal, “Kaleiçi’ndeki evlerin, sokakların, hikayelerinin bütün dünya ile buluşması olanağı sağlayacak. 5 ay değil de 12 ay turizm yapabilmemizin kapılarını aralayacak” dedi.

Benzer Yazılar