KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Grup Meşona “Bir Rüya” albümü lansmanını Antalya’da yaptı

Karadeniz Rock müziği yapan Grup Meşona, ilk albümü “Bir Rüya”nın lansman konserlerinin ilkini Antalya Kaleiçi’nde, Bademaltı Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Grup Meşona (Lazca ‘umut’ demek), Antalya konserinde, Şubat ayında Arpej Yapım Şirketi’nin çıkardığı “Bir Rüya” albümünde yer alan Karadeniz ezgilerini özgün dillerinde seslendirdi.

Antalya- Karadeniz Rock müziği yapan Grup Meşona, ilk albümü “Bir Rüya”nın lansman konserlerinin ilkini Antalya Kaleiçi’nde, Bademaltı Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Grup Meşona (Lazca ‘umut’ demek), Antalya konserinde,  Şubat ayında Arpej Yapım Şirketi’nin çıkardığı “Bir Rüya” albümünde yer alan Karadeniz ezgilerini özgün dillerinde seslendirdi.

 Grubun solisti Ahmet Asılbay, konser öncesi yaptığı konuşmada Meşona’nın üç yıl önce kurulduğunu hatırlatarak, “Bir Rüya” albümünün yapım hikâyesini anlattı. Ahmet Asılbay, bu süreçte yaptığı yemeklerle Grup Meşona’nın “yaşam koçu” olarak çalışan annesi İsmigül Asılbay’a, grup kurma fikrini destekleyen  Antalya Müze Müdürü ve grup üyesi Oğuzhan Demirel’in babası Mustafa Demirel’e ve grubun menajeri Kaan Yılmaz’a özel teşekkür etti. Ahmet Asılbay, Grup Meşona’nın müzik anlayışı ile ilgili olarak da, Karadeniz etnik müziğinde kullanılan kemençe ve tulum gibi enstrümanları batı müziği ile birleştirip rock sound alt yapısıyla harmanlayarak Karadeniz müziğinin yaygınlaşmasına ve müzik aracılığı ile burada konuşulan yerel dillerin yaşamasına katkı yapmak istediklerini söyledi.

 Kazım Koyuncu’nun solistliğini yaptığı Zugaşi Berepe grubunun evrensel müzik anlayışından etkilenerek bir araya gelen ve Türkiye’de Karadeniz Rock müziği yapan üç gruptan birisi olan ve Grup Meşona’da Ahmet Asılbay dışında şu isimler yer alıyor: Oğuzhan Demirel (tulum), Mustafa Baş (kemençe), Umuthan Çelik (gitar), Seçkin İldem (basgitar), İshak Tufanoğlu (davul). Sekiz parçadan oluşan Bir Rüya albümünde yer alan şarkıların çoğunun söz ve müzikleri grup üyelerine ait: Bir Rüya (Söz: Oğuzhan Demirel, müzik: Uğurcan Şentürk), Bahar Vakti (Söz-müzik: Oğuzhan Demirel), Ayriliğun Acısı (Söz: Oğuzhan Demirel, müzik: Seçkin İldem), Ela Gözlüm (Söz: Oğuzhan Demirel, müzik: Seçkin İldem), Oğnuş Ağçik (Güzel kız) (Söz-müzik: Mağruf Kibar), Seni Böyle Kim Sever (Söz-müzik: Hasan Altun), Gurbet (Seçkin İldem), Vardali (Söz: Harun Aksu, müzik: anonim). Yüz kadar izleyicinin katıldığı Bir Rüya albümü lansman konseri üç saat sürdü ve hem müzisyenler hem de seyirciler sık sık horon oynadı.

 Daha önce Hopa, Kıbrıs, Isparta, Aydın, İstanbul ve Antalya Expo 2016’da konser veren Grup Meşona 2016 yılında Zeytinli Rock Festivali’nde adını duyurdu. Albüme adını veren “Bir Rüya”  şarkısı için bir klip hazırlatan Grup Meşona’nın  Antalya dışında İstanbul, Trabzon, Samsun ve Kütahya’da konser hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Benzer Yazılar