EMEK GENÇLİK SOKAK

Hem işçi hem öğrenciyiz 1 Mayıs’ta alanlardayız

Antalya Sokakları Özel – “Bugün Türkiye’deki işçi sınıfının durumuna baktığımızda kendimi işçi sınıfında görüyorum. Öğrenciyim ama aynı zamanda kendi emeğimle geçiniyorum, 1Mayıs sistem içerisinde kazanılmış bir gün; bu yüzden alanlarda olmak önemli”

Haber: Sema Karakurt
Hem çalışan hem okuyan öğrenciler kendilerini işçi sınıfında konumlandırdıklarını, 1Mayıs’ta talepleriyle alanlarda olcaklarını belirtiyor. Okuldan arta kalan zamanlarda çalıştığını, emeğinin karşılığını alamadığını belirten Arkeoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Eyüp Güzelbay, ” Bence bu sistem emeğimizin karşılığını alabileceğimiz bir sistem değil” diyor ve ekliyor, “Bugün Türkiye’deki işçi sınıfının rolü gereği kendimi işçi sınıfında görüyorum”.

Öğrenciyim ama aynı zamanda kendi emeğimle geçinmek zorundayım” şeklinde konuşan Güzelbay, Okula zaman ayıramıyorum. Her zaman okul aksamak zorunda kalıyor. Hem çalışıp hem okumak kolay değil.Sınav dönemine adapte olabilmek mümkün değil. Çünkü hayatın, çalıştığın yer oluyor. Öğrencilik hayatımı idame ettirebilmek için çalışmak zorundayım. Ancak çalışma koşullarından memnun değilim. Bence çalışmak, insan doğasına aykırı. 1Mayıs bence, birbirimizle temas edebilmek adına sistem içerisinde kazanılmış önemli bir gün. Bu günde alanlarda olmalıyız” diyerek tüm öğrencileri alanlara çağırdığını ifade ediyor.

Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi Ömer Koçak da emeğinin karşılığını alamadığını düşünüyor. “1 Mayıs’a bakınca takvimsel bir etkinlik gibi gözüküyor tabi ama bizim açımızdan önemli. Ben hem öğrenci hem işçiyim. Benim çalışma koşullarıma ya da yaşam şartlarıma değindiği bir gün olduğu için özel bir gün ifade ediyor.”

* Fotoğraf temsilidir. gencgazete.org’tan alınmıştır

Benzer Yazılar