DOĞA SOKAK

HES bekçisi: Bacaklarını kırarız!

Doğal yaşamı seçip Alakır’da kendi evlerini yapıp orada yaşayan Birhan- Tuğba Erkutlu çifti HES’lere karşı verdikleri mücadele ile biliniyorlar. Daha önce evlerinin önünde silahla ateş edilmesi olayı yaşayan çift, bu kez de HES yapacak şirketin bekçisi tarafından tehdit edildiklerini iddia etti. Bekçinin ‘Ayaklarını denk alsınlar. Yoksa bacaklarını kırarız’ tehditini mahkemeye taşıdılar.

Domuza sıkıyorlarmış

Evlerinin önünde silahla ateş edilmesiyşle ilgili olarak üç gün sonra jandarmanın olay yerine gelip inceleme yaptığı ve ‘domuza sıkıyorlarmış’ diyerek gittiğini belirten Birhan Erkutlu, 11 Ağustos günü de yeni bir tehditle karşılaştığını öne sürdü. Erkutlu, saat 17.00 sıralarında Metamar/Dedegöl Enerji şirketine ait Kürce HES’in bekçisi ‘Şaban’ adlı kişinin, komşuları Elif Arığ’ın yanına giderek, “Aşağıdakilere söyle. Ayaklarını denk alsınlar. Yoksa bacaklarını kırarız onların” diyerek, hem 3.5 yaşındaki kızıyla yaşayan Elif’i, hem eşi Tuğba ve kendisini açıkça tehdit ettiği gerekçesiyle jandarmaya şikayette bulunduğunu dile getirdi.

“Yıldıramazlar”
HES bekçisi hakkında ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Birhan Erkutlu şöyle dedi:
“Ancak bu son olay, geçen haftaki silahlı saldırı sonrası uygulanan hukuki girişimlerin ve jandarmaya ihbarın hiçbir caydırıcılığı olmadığını ve bu yüzden de bu şahıslara bu yollarla açık cesaret verildiğini bir kez daha apaçık belli etmiştir. Hep dedik, yine diyelim. Bu mücadele şahsımızın değil, Alakır’da yaşam mücadelesi veren yüzbinlerce canlının adına yürüttüğümüz bir mücadeledir. Yıldıramazlar. Mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz.”
Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Alakır Nehri Danıştay tarafından tamamıyla 1’inci Derecede Doğal Sit Alanı ilan edilmesine rağmen, 1 yılı aşkın süredir bu kararı uygulamıyor.

Haber: Mehmet Çınar (DHA)

Benzer Yazılar