DOĞA KENT SOKAK

İbradı’nın mağarası Büyükşehir’e peşkeş çekilmek isteniyor

Antalya – Türkiye’nin en büyük yeraltı gölü mağarası olan Altınbeşik, AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanmak isteniyor. Mağaranın bulunduğu İbradı ilçesinden ise bu girişime tepki var. İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, “Mağaramızı, ırmağımızı, doğamızı ve yaban hayatımızı tahrip ettirmeyeceğiz. Bu yanlış karardan dönülmesi, İbradılının öz malı olan mağaranın hiç bir sermaye grubuna peşkeş çekilmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Antalya’nın İbradı İlçesinde bulunan dünyanın üçüncü büyük yeraltı gölü mağarası olan Altınbeşik Mağarası’nın, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kiralanmak istenmesi ilçede tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Altınbeşik Mağarasının ilçenin en önemli değerlerinden bir olduğunu vurgulayarak mağaranın Antalya Büyükşehir Belediyesine kiralanması ile bölgedeki doğal güzelliklerin ve yaban hayatının tahrip edileceği bir sürecin başlayacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nden üçüncü şahıslara kiralanmayacağının hiçbir garantisi olmadığını kaydeden Küçükkuru, “Bizler kendi evimizde kendi toprağımızda misafir olmayacağız. Mağaramızı, ırmağımızı, doğamızı ve yaban hayatımızı tahrip ettirmeyeceğiz. Bu yanlış karardan dönülmesi, İbradılının öz malı olan mağaranın hiç bir sermaye grubuna peşkeş çekilmemesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

BELEDİYE ENCÜMENİNE KİRALAMA YETKİSİ VERİLDİ
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan toplantısında, Milli Park statüsündeki Altınbeşik Mağarasını 10 yıllığına kiralamak üzere Belediye Encümenine yetki verdi. Muhalefet ise bu girişime karşı çıkıyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük yeraltı gölü mağarası olan Altınbeşik, Türkiye turizmi için de büyük önem taşıyor. Daha önce Ürünlü köylüleri, ardından ise İbradı Belediyesi tarafından işletilen mağaranın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce kiralanmak istenmesine ilçede ve doğaseverlerde endişe yarattı.
BİZLER KENDİ EVİMİZDE KENDİ TOPRAĞIMIZDA MİSAFİR OLMAYACAĞIZ
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İbradı Belediye Başkanı Avukat Serkan Küçükkuru, Altınbeşik Mağarasının ilçenin en önemli değerlerinden bir olduğunu vurgulayarak Mağaranın Antalya Büyükşehir Belediyesine kiralanması ile bölgedeki doğal güzelliklerin ve yaban hayatının tahrip edileceği bir sürecin başlayacağını söyledi. Altınbeşik Mağarasının Antalya Büyükşehir Belediyesine kiralanmasının ardından mağaranın belediye şirketlerine oradan da üçüncü şahıslara kiralanıp kiralanmayacağının hiç bir garantisinin olmadığını dile getiren Küçükkuru, Mağaranın İbradı sınırları içinde olduğunu vurgulayarak “Bizler kendi evimizde kendi toprağımızda misafir olmayacağız. Mağaramızı, ırmağımızı, doğamızı ve yaban hayatımızı tahrip ettirmeyeceğiz. Bu yanlış karardan dönülmesi, İbradılının öz malı olan mağaranın hiç bir sermaye grubuna peşkeş çekilmemesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.ALTINBEŞİK’İ İBRADI BELEDİYESİ İŞLETİYORDU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İbradı Belediyesi arasındaki 10 yıllık kiralama protokolünün 31 Aralık 2015 tarihinde sona erdiğini belirten Küçükkuru, “İbradı Belediye Meclisimiz, 08 Nisan 2015 günü yaptığı toplantıda oy birliği ile Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın yeniden İbradı Belediyesine kiralanması için belediye başkanına yetki vermiştir. Bizde bu yetki ile 15 Nisan 2015 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden Altınbeşik Mağarasının İbradı Belediyesine 10 yıllığına kiralanmasını istedik. Fakat söz konusu müdürlük yetkilileri, Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın açık ihale usulü ile işletmeye verileceğini, ihale sürecinin henüz başlamadığını ifade ettiler. Biz de bölgenin hassasiyetlerini göz önüne alarak açık ihale usulünde işletilmesinin sakıncalı olduğunu belirttik. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nı bu güne kadar kar amacı gütmeyerek kamu işletmesi disiplininde kültür varlıklarımızı ve doğal hayatı koruyarak işlettik. Bu bölge üzerinde oynanan rant oyunlarını İbradı halkı bozacaktır. Bölgemizi hiç bir sermaye grubuna teslim etmeyeceğiz. Hep birlikte koruyacağız” dedi.

4 BİN 600 METRELİK MAĞARADA 20 GÖLCÜK BULUNUYOR

İbradı’ya, 13.5 Ürünlü Mahallesi’ne ise 4 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbeşik Mağarası, çevresiyle birlikte 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alındı. 69’u endemik, 605 bitki türüne ev sahipliği yapan milli park, çeşitli bilimsel çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. Türkiye’deki mağaracılığın öncüsü olan Dr. Temuçin Aygen tarafından 1966 yılında keşfedilen Altınbeşik Mağarası’nda İngiltere, Fransa, Japonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden gelen bilim insanları çeşitli bilimsel çalışmalar yürüttü. Türk turizmi açısında da oldukça önemli bir mağara olan 4 bin 600 metre uzunluğundaki Altınbeşik’le ilgili çalışmalar, bölgenin yer altı su kaynakları açısından önemini de ortaya koydu. Beyşehir Gölü’nün kuzeyinde bulunan Mada Adası’nda bulunan düdene bırakılan boya, Altınbeşik ve Manavgat Çayı’na karışan su kaynağında görülmüştü. İçerisinde 20 tane gölcük bulunan Altınbeşik’le ilgili çalışmalar sürüyor. İki katlı olan mağaraya, 200 metre uzunluğundaki bir yer altı gölü üzerinden botla girilebiliyor.

Kaynak: Yusuf Yavuz

Benzer Yazılar