EMEK MANŞET SOKAK

İşçilerin direnişi sona erdi: “Sözler tutulmazsa direnişi sürdürürüz”

Antalya İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğünden işten atılan 270 işçinin başlattığı direniş belediye yönetimi ve AKP il örgütünün
şten atılan işçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ve kendilerine belediye bünyesinde iş verileceğini bildirmeleri üzerine sona erdi. Eylül’e kadar bekleyeceklerini belirten işçiler, sözler tutulmazsa direnişe devam edeceklerini ifade etti.

Antalya – AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden işten atılan 270 işçinin işe geri dönme talebiyle başlattığı direniş, belediye yönetimi ve AKP il örgütünün işten atılan işçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ve kendilerine belediye bünyesinde iş verileceğini bildirmeleri üzerine, İşçiler, sözün tutulmaması halinde direnişe yeniden başlayacakları uyarısında bulundu.

Erva taşeron firması bünyesinde çalışırken işten atılan işçiler, direnişlerinin altıncı günü olan dün toplu olarak AKP Antalya il örgütüne yürüdü. Burada aralarından seçtikleri temsilciler il başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin neticesinde il başkanlığı yetkilileri, işten atılan işçilerin mağduriyetlerinin giderileceğini ve kendilerine belediye bünyesinde iş verileceğini bildirmeleri üzerine, işçiler verilen sözlerin tutulması için eylül ayının ilk haftasına kadar bekleme kararı aldı. İşçiler işe alınmamaları durumunda, direnişe yeniden devam edeceklerini bildirdiler. İş ve ekmeklerinin peşinde olduklarını anlatan işçiler, Antalya’da çeşitli belediyelerde örgütlü olan Hak-İş, Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların destek vermemesine, yanlarına bile gelmemesine ise tepkili.

‘DAHA AZ İŞÇİYLE DAHA ÇOK İŞ YAPARIZ’

Antalya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde taşeron bir firmada çalışan 850 işçiden 270 işçi, yapılan ihaleyi yeni bir taşeron firmanın kazanması üzerine işten atılmıştı. Yeni firma işten atmalara için “Biz şirket olarak az işçi ile çok iş yapacağız” açıklamasını yapmış, işçiler işyerlerini gündüz terk etmeyerek direnişe başlamıştı.

İşyerlerinde direniş yapan işçiler dört gün boyunca hiç bir yetkili ile görüşememişti. Direnişlerinin beşinci gününde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici işçilerle bir görüşme gerçekleştirdi. Ekici ile yapılan görüşmenin ardından işçilerden Kemal Özkan, “Sayın Genel Sekreter Birol Ekici’nin ilk söylediği ‘Sizi işten çıkardık üzüntülüyüz, mutsuzuz’ oldu. Sonra da işten çıkartılan işçi sayısının 270 olduğunu ancak kalifiye olan yüz arkadaşın şayet ağaç dikme, sulama, amelelik yaparlarsa çalışabileceklerini, aksi takdirde onların da işten çıkarılacağını söyledi” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Evrensel

Benzer Yazılar