EMEK MANŞET SOKAK

“Katil Erdoğan” sloganından yargılanan öğretmene beraat

Antalya’da Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi üzerine düzenlenen yürüyüşte, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan Erdoğan’a hakaret suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan fizik öğretmeni Hüseyin Ceyhan, beraat etti. Aynı slogandan yargılanan oğlunun cezası ise ertelenmişti. 

Serik Lisesi’nde EĞİTİM-SEN ilçe temsilcisi öğretmen ve Halkevleri üyesi  olan 49 yaşındaki Hüseyin Ceyhan, 12 Mart 2014 tarihinde KESK ve DİSK öncülüğünde Berkin Elvan’ın ölümü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katıldı. Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren eylemde, Hüseyin Ceyhan hakkında Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin bildirimi üzerine Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca açılan soruşturma ve hazırlanan iddianame doğrultusunda dava açıldı.

12910806_1678816002379070_1826236314_nBerkin Elvan’ın katledilmesi nedeniyle gerçekleştirilen eylemlerde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli slogan attığı iddiasıyla öğretmen Ceyhan hakkında ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla 14 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Antalya 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan öğretmen Hüseyin Ceyhan, 22 Ocak’taki karar duruşmasında beraat etti.

Buna ilişkin karar EĞİTİM-SEN Antalya Şubesi’nde düzenlenen toplantıyla açıklandı. Toplantıya, Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, sendika avukatı Nusret Gürgöz ve öğretmen Hüseyin Ceyhan katıldı.

ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE GÖRÜLDÜ
Beraat kararında Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıf yapıldığını belirten Avukat Nusret Gürgöz, iddiaya konu sözlerin Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla şekillenen iç hukuk ve AİHM kararlarıyla şekillenen evrensel hukuk boyutunda siyasi yönü olan devlet adamlarının ve kamu hizmeti gören kişilerin toplumu ilgilendiren ifa ettiği görevler nedeniyle doğrudan şiddet eğilimi olmaksızın söylenen sözlerin tenkit ve taşkın eleştiri niteliğinde bulunduğu ve hakaret kastı oluşmayacağı yönünde kanaat bildirdiğini açıkladı.

‘BUGÜN OLSA YİNE YAPARIM’
Kararı değerlendiren öğretmen Ceyhan ise “Eylemde attığımız ortak bir slogandan dolayı yargılandım. İşin kötü tarafı yine hukuksuzluk oldu ve Milli Eğitim Müdürlüğü mahkeme kararını beklemeksizin bir yıl kademe ilerleme cezası verdi. Avukatımızla itirazda bulunacağız. Biz ülkemize hukukun, evrensel hukukun gelmesini istiyoruz. Biz sloganlarımızı ve taleplerimizi ülkeyi kim yönetiyorsa yönetsin atacağız. Ben öğretmenim ve attığım sloganın hakaret olmadığını düşünüyorum ve bugün olsa yine yaparım” dedi.

TARİHSEL BİR KARAR
Hukuka sahip çıkan hakimlerin olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını belirten Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise, “Bu mahkeme kararı tarihseldir ve hukuk tarihinde yerini alacaktır. Bu davanın temyiz sonucunda da aynı tarihsel anlayışın egemen olacağını umuyoruz” diye konuştu.

OĞLU CEZA ALMIŞTI
Diğer yandan öğretmen Hüseyin Ceyhan’ın o dönem lisede öğrenim gören oğlu Hasan Ulaş Ceyhan hakkında, 5 Haziran 2014 günü iktidarı protesto eden bir yürüyüşe katıldığı ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. Geçen yıl Şubat ayında Antalya 2’nci Çocuk Mahkemesi, liselinin, Erdoğan hakkında kullandığı kelimelerin hakaret olduğuna hükmederek, ‘kamu görevlisine hakaret’ iddasıyla 7 ay 23 güne hapis cezasına hükmetti. Ceza, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyeti bulunmaması nedeniyle 3 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına dönüştürüldü.

Benzer Yazılar