MANŞET SOKAK

Katliamın 10’uncu ayında kaybedilenler Attalos’ta anıldı

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara Katliamı’nını 10’uncu ayında Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Ayar, “Ülkemizde yaşanan katliamların arka planı anlaşılmadan ve açığa kavuşturulmadan 15 temmuz darbe girişimi de anlaşılamaz” dedi.

Antalya– 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 10’uncu ayında Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Attalos Meydanın’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Ayar, 10 Ekim katliamının üzerinden 10 ay geçtiği ve 10 Ekim katliamıyla emek, barış ve demokrasi gibi insanlığın temel değerlerini bir kez daha hedef alındığı vurgulandı.

Katliamda 101 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Mutafa Ayar, “Katliamın ardından 10 ay geçmesine rağmen katliamda sorumluluğu olanların açığa çıkarılması için herhangi bir adım atılmış değil” diyerek dikkat çekti.

10ea4

Katliama ilişkin ancak 9 ay sonra hazırlanan iddianameyi eleştiren Ayar, ” Katliamın 9. Ayında ancak bir iddianame hazırlanmış ancak bu iddianamede siyasi arka plana dair en ufak bir değerlendirmede bulunulmadığı, siyasal sorumluluğa dair bir yargılama sürecinin başlatılmadığı ve dönemin idari yöneticilerinin iddianameye dahil edilmediği görülmektedir” dedi.

“10 Ekim katliamının ardından ülkemizi yönetenler katliamı aydınlatmak ve yeni katliamları engellemek gibi bir çabası olmamış aksine halkımız katliamlara alıştırmaya çalışmışlardır” diyen Ayar, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara ve İstanbul’da yaşanan katliamlarının sorumlularının ortaya çıkarılmadığını hatırlattı.10es2

15 Temmuzda yaşanan darbe girişimi hakkında ifadelerde bulunan Ayar, çalışan her türlü demokratik hakları kısıtlamak isteyen AKP iktidarının kendisi de 15 temmuzda anti demokratik bir şekilde yani darbe girişimiyle devrilmek istenmiştir.Ülkemizde yaşanan katliamların arka planı anlaşılmadan ve açığa kavuşturulmadan 15 temmuz darbe girişimi de anlaşılamaz” dedi.

Yapılan basın açıklaması ardından eylem sona erdi.

 

Benzer Yazılar