MANŞET SOKAK

Hapishanedeki işkenceler İHD tarafından raporlaştırıldı

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutsakların maruz kaldıkları işkenceler İHD tarafından raporlaştırıldı. Hazırlanan raporunUluslararası Af Örgütü’ne sunulması bekleniyor.

Antalya- Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsakların 5 Ağustos tarihinde maruz kaldıkları işkence, tutsak ailelerinin talebi üzerine İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu tarafından tutsaklarla yapılan görüşmeler sonucunda raporlaştırıldı. Hazırlanan raporda, yaşananların yaşanan darbe girişimi sürecinden geri kalmayan boyutlara ulaştığı belirtildi.

DİHA’nın haberine göre;

Raporda, görüşme yapılan tüm siyasi tutsaklar, olay gününe ilişkin yaklaşık 50 civarında infaz koruma memurunun küfür ve hakaretlerle F/2 koğuşuna girdiklerini, tutsaklara ait eşyaları dağıtıp, zarar verdikleri, koğuştaki tüm tutsakları darp ederek koridora çıkardıkları ve hepsini ters kelepçe ile bir alanda topladıkları yönünde anlatımlarda bulundu.

Saldırının devamında Mehmet Aktaş, Furat Ünver ve Kazım Benek isimli tutsakların darp edilerek Hazır Kuvvet odasına götürüldüğüne yer verilen raporda, tutsakların bir saati aşkın bir süre burada kaba dayak ve falakaya maruz bırakıldığı ifade edildi. Burada yine tutsaklara “Ne mutlu Türküm diyene” sloganı attırılmak istendiğinin belirtildiği raporda, küfür ve hakaretler ile birlikte yaklaşık 1 saat süren falaka ve işkencenin ardından üç tutsağın 2 saat hücrelerde tutulduğu kaydedildi. Diğer tutsakların da işkence ile bir adli koğuşun havalandırmasına götürüldüğünün yer aldığı raporda, tutsakların yoğun işkenceye maruz kaldıkları ve işkence edilmiş halleri ile açık görüşe çıkarıldıklarına dikkat çekildi.
Tutsakların yanı sıra aynı zamanda yakınlarına da hakaretlerde bulunulduğu ve bir kısmının darp edildiği raporda belirtildi.

HASTA TUTSAKLARA İŞKENCE
Raporun devamında ise işkenceye maruz kalan tutsakların durumuna ilişkin bilgiler yer aldı. Kronik kalp rahatsızlığı bulunan tutsaklardan Furat Ünver’in anlatımlarına göre, işkence sırasında Yahya isimli başgardiyan “Allah’ınız benim” diyerek tutsaklara yöneldi.

Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’ni 2016 yılında yaşadıklarını dile getirdiği belirtilen Ünver’in avukat görüş odasına geldiğinde yürümekte dahi zorluk çektiği, ayakta durmakta zorlandığı ve boynunda, başında şişlikler tespit edildiğine yer verildi. Ünver’in yine kollarında ters kelepçenin etkisi ile yara izlerinin oluştuğu rapora kaydedildi.

Yine tutsaklardan Emrah Ölmez’in işkenceden önce ayağını incittiği için ayağının alçıda olduğunu, işkence sırasında özellikle alçıda olan ayağına darbeler aldığını aktardığı ifade edildi. Ölmez’in vücudunun birçok yerinde morluk ve yara olduğunun gözlemlendiğine yer verildi.

Tutsaklardan Özgür Özçelik’in ise astım hastası olduğu ve kollarında kesikler, kelepçe izleri ile omzunda ezilmeler ile birlikte işkence izlerinin tespit edildiği belirtildi. Tutsaklardan Deniz Yıldız’ın bacaklarında sırtında yara ve ezilmeler olduğuna ve sol kolunu hareket ettiremediğine yer verilen raporda, tutuklu Muhabirimiz Feyyaz İmrak, Fırat Göktepe, Kazım Benek, Murat Polat, Devran Ünver ve Mehmet Aktaş’ın da vücutlarının çeşitli yerlerinde yara izleri ve işkence izlerinin gözlemlendiği belirtildi.

HER AN İŞKENCE TEHDİTİ İLE KARŞI KARŞIYALAR

Tutsaklardan Fırat Can, Şahin Özkanat ve Feridun Demir’in de her an işkence riski ile karşı karşıya olduklarına yer verilen raporun sonuç bölümünde ise, cezaevinde işkence yapıldığının gözle görülür bir şekilde tespit edildiğine dikkat ekilirken, Deniz Yıldız isimli siyasi tutsakla yapılan görüşme sonrası koğuşuna götürülmek üzere gardiyan tarafından teslim alındıktan sonra bağırış seslerinin duyulduğunu ve yapılan müdahale sonucunda tutsağın darp edilmek istendiğine şahit olunduğu belirtildi.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar