DOĞA SOKAK YAŞAM

Köylülerin mücadelesi taş ocağını iptal ettirdi

Antalya – Kaş ilçesinin Bezirgan mahallesinde , tarihi Likya yolu, tahıl ambarları ve verimli tarım arazilerinin bulunduğu alanda açılmak istenen taş ocağına karşı verilen mücadele olumlu sonuç verdi

Yargıya taşınan taş ocağı ruhsatı, köylülerin giderek büyüyen tepkisi üzerine şirketi vazgeçmeye zorladı. Taş ocağı şirketi alandan çekildi ve dava düştü. Yaklaşık 3500 liralık dava masrafını ise davalı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ödemesi kararı çıktı.

Arkeolojik Sit Alanına Taş Ocağı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aleyhinde, Kaş Belediyesi ve köylülerden Yusuf Ünal tarafından açılan davada, taş ocağı ruhsatı verilen alanın 1. derece arkeolojik sit alanı içinde olduğu belirtildi ve ruhsatın iptali talep edildi. Koruma Kurulu ise bir tavsiye kararı alarak bu taş ocağının kültür mirasına zarar verebileceğini belirtti.

Bezirgânlı Çoban Sadık Demir, bölgeye iş makinelerinin gelmesini engellemek için kayalardan barikat kurarken, eşinin köyü olan Bezirgan’da 20 yıldır yaşayan İskoç Pauline Şalvarlı ise taş ocağını engellemek için yaklaşık 1000 imza topladı.

Mahkeme Yürütmeyi Durdurma İsteğini Reddetti, Bakanlık ise “Çevreye Zarar Vermez” Dedi

Antalya 1. İdare Mahkemesi, köylülerin yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Bakanlığın yaptığı savunmada ise “Çevre Koruma mevzuatında çevre kirliliği nedeniyle maden ruhsatlarının iptalini gerektirecek bir düzenleme bulunmamaktadır. Kaldı ki, dava konusu ruhsat ile yapılacak faaliyetlerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, toz, gürültü, taş fırlatma, titreşim olacağına dair bir veri bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Tepkiler Üzerine Taş Ocağı Firması Vazgeçti. Masrafları Bakanlık Ödeyecek.

Gitgide büyüyen tepkiler üzerine taş ocağı firması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’a ruhsat sahasını terk etmek isteğini iletti. Bakanlık ise ruhsatı iptal etti. Mahkeme, konusuz kalan davada karar verilmesine gerek olmadığına hükmederek, 3500 liralık dava masraflarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödenmesine karar verdi.

ulusalkanal

Benzer Yazılar