KENT

ATSO Başkanı: Elektrik zamları bir süre önceden ilan edilmeli

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, dün itibariyle enerjiye yapılan zamlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Üreticinin zor durumda kalmaması için zamların bir gün içinde gerçekleşmemesi gerektiğine dikkat çekti. Çetin, enflasyonu önlemek için enerjide mevcut devlet desteklerinin artırılması gerektiğine de vurgu yaptı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 1 Eylül itibariyle zamlı tarifeye geçiş yapılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çetin; elektrik zamlarının bir gün içinde gerçekleşmesinin üreticiyi zor durumda bırakacağına işaret ederek, firmaların sipariş aldıktan sonra maliyet artışıyla zarar edeceklerini vurguladı.

“1 Eylül itibariyle doğalgaz tarifelerine konutlarda yüzde 20,4, KOBİ’lerde yüzde 47,6, sanayide yüzde 50,8 artış yapmış; EPDK da yine elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetlerde yüzde 20, ticarethanelerde yüzde 30, sanayide yüzde 50 artışa gitmiştir.” ifadelerine yer veren Çetin; elektrik fiyatının bir günde değişmemesi gerektiğini, tarife artışlarının bir süre önceden ilan edilmesinin üretici için önemli olduğunu belirtti. Çetin, enflasyonu önlemek için enerjide mevcut devlet desteklerinin artırılması gerektiğine de vurgu yaptı.

AVRUPA’NIN FİYAT ARTIŞI RUSYA KAYNAKLI

BOTAŞ ve EPDK’ nin zamlara gerekçe olarak, küresel piyasalardaki fiyat artışlarını ve Avrupa fiyatlarını örnek verdiğini ifade eden Çetin, “Avrupa ülkeleri Rusya’dan alımı kesmekte, bu nedenle fiyatlar artmaktadır. Ülkemiz doğal gazı boru hatlarıyla, yüzde 43’ünü Rusya’dan, yüzde 22’sini İran’dan, yüzde 19’unu Azerbaycan’dan almaktadır. Bizim uzun vadeli sabit fiyat anlaşmasıyla spot fiyat artışlarından korunmamız gerekir” şeklinde konuştu.

İMKANLAR ZORLANABİLİR

Enflasyonu önlemek için enerjide mevcut sübvansiyonların artırılmasının da üzerinde durulması gereken bir husus olduğunu belirten Çetin, “Vergi geliri artışı sayesinde bütçemiz 7 ayda 29 milyar lira fazla vermiştir. Bu konudaki imkanların zorlanabileceğini düşünüyorum” dedi.

ZAMLAR BİR SÜRE ÖNCE DUYURULMALI

Firmaların sipariş aldıktan sonra maliyet artışıyla zarar etmesine dikkati çeken Çetin, “Elektrik fiyatı bir günde değişmemeli, tarife artışları bir süre önceden ilan edilmelidir. Son olarak, ülke genelinde daha fazla enerji tasarrufu, verimlilik ve güneş enerjisiyle dışa bağımlılığı hızla azaltmamız gerektiğini de hatırlatmak istiyorum. Bu üç alanın her birinde daha hızlı ilerlemeliyiz” şeklinde konuştu.

“Elektrik fiyatı bir günde değişmemeli, tarife artışları bir süre önceden ilan edilmelidir. Son olarak, ülke genelinde daha fazla enerji tasarrufu, verimlilik ve güneş enerjisiyle dışa bağımlılığı hızla azaltmamız gerektiğini de hatırlatmak istiyorum. Bu üç alanın her birinde daha hızlı ilerlemeliyiz” dedi.

Benzer Yazılar