KENT

Halk otobüsü şoförleri sigortasız çalıştırılıyor

Antalya Sokakları – Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner tarafından yapılan açıklamada halk otobüsü şoförlerinin zor şartlar altında sigortasız çalıştırıldığı duyuruldu.

Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner salgın sonrası ulaşım emekçilerinin durumunu değerlendiren bir açıklamada bulundu. Açıklamada “Dünyayı ve ülkemizi sarsan Covid-19 salgını sonrası normalleşme süreci yaşanırken aylarca işsiz kalarak mağdur duruma düşmüş emekçiler yeni sorunlarla karşı karşıya.” denildi.

ŞOFÖRLER 16 SAAT ÇALIŞTIRILIYOR

Uzun süre çalışma  koşullarına değinen Elçin Güner  “Otobüs sahipleri yarıya düşürdükleri ücretlerle şoförleri 16 saat çalıştırmaya devam ediyor. Günlük 100 TL civarı bir ücretle 16 saati bulan çalışma saatleri şoför esnafını canından bezdirmektedir.” şeklinde belirtti.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILAN ŞOFÖRLERİN DELİLLERİ KARARTILIYOR

Halk otobüsü şoförlerinin bir kısmının sigortasız çalıştırıldığını dile getiren Elçin Güner “Bütün bunlar yetmezmiş gibi Pamfilya Turizm’e kayıtlı 50’den fazla araçta çalışan şoförlerin sigortası da yatırılmamaktadır. Şoförler, kendi kartları ile değil otobüs sahiplerinin kartı ile çalışmaya zorlanmakta dolayısıyla ileride sigorta primi talep etmeleri için gereken deliller karartılmaktadır. Yarı yarıya düşürülmüş ücretler yetmezmiş gibi birde güvencesiz çalışma düzeni kurumsallaştırılmaya çalışılmaktadır.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DENETİM YAPMALI

Büyükşehir Belediyesi’ni denetim yapmaya çağıran dernek başkanı “Bu konuda Antalya Büyükşehir Belediyesini de sorumlu davranmaya ve otobüs sahiplerinin sigortasız şoför çalıştırma uygulamasına son verilmesi için denetim mekanizması oluşturmaya çağırıyoruz. Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi, kendisinden hizmet satın alınan işverenden hizmetin görülmesi sürecinde çalıştırılan işçinin-şoförün sigortasının yatırıldığına dair belge getirilmesi ve sonrasında belediyeden her ay alacakları parayı alabilmeleri şartı getirilmelidir.” diye belirtti.

Elçin Güner açıklamasının sonunda “Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı da sigortasız işçi çalıştıran bu işverenler hakkında gereğini yapmaya çağırıyoruz. Antalya Halkına uyarımız da sigortasız, düşük ücretlerle, uzun çalışma saatleri çalıştırılan şoför arkadaşlarımızın sorunları sizin de sorununuzdur. Daha kaliteli bir hizmet ancak hakkını alan bir emekçi tarafından verilebilir.” dedi.

Benzer Yazılar