KADIN MANŞET SOKAK

KESK Kadın Meclisi’nden çağrı: “Umudu yükseltmek için 8 Mart’ta alanlara”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken, KESK Kadın Meclisi basın toplantısı düzenledi. Eğitim-SEN binasında gerçekleşen basın toplantısında umudu yükseltmek için 8 Mart’ta alanlarda olma çağrısı yapıldı.

Antalya- KESK Kadın Meclisi, 8 Mart Kadınların Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü ile referandumda KESK’li kadınların tavrı hakkında basın toplantısı düzenledi. Eğitim-SEN’de gerçekleşen basın toplantısında KESK’li kadınlar adına basın açıklamasını Özlem Yavuz yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Özlem Yavuz 8 Mart’ın kadınlar için önemine vurgu yaparak, “8 Mart; kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel olarak yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesidir” dedi.

“RIZA GÖSTERMİYORUZ HAYIR DİYORUZ”
AKP, kadınları eve hapsetmenin yasalarını çıkarırken diğer taraftan da çalışan kadınları erkek egemen kapitalist sistemin çarkında ucuz iş gücü olarak sömürmenin taşlarını döşüyor. ‘AKP’ye köle, sermayeye kul olmayacağız’ diyen kadınlar bu yıl da 8 Mart’ta alanlara çıkıyor” diyen Özlem Yavuz, son bir buçuk yılda yaşanan olaylarla ülkenin yangın yerine döndüğünü dile getirdi.

Anayasa değişikliğine 8 Martta alanlarda cevap vereceklerini söyleyen Özlem Yavuz, “Temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, baskı ve şiddetin iktidar eliyle tırmandırıldığı, “tek’ el”den çıkarak topluma dayatılan, biat etmeyene yaşam şansı tanımayan içeriğinde kadına dair tek bir kelime dahi bulunmayan, Türkiye’nin yüzyılı aşkın demokratik birikimine, bütün kadın kazanımlarına ağır  bir darbe vurmayı hedefleyen Bu anayasa değişiklik paketine rıza göstermiyoruz. “HAYIR”  diyoruz” dedi.

UMUDU BÜYÜTMEK İÇİN 8 MART’TA ALANLARA
Anayasa değişikliğinin en çok kadınları etkileyeceğini ve kazanılan bütün hakların yok olacağına dikkat çeken Özlem Yavuz, “Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki referandumda bu anayasa paketinin geçmesi halinde devletin tüm kademelerinde, siyasette, yargıda, sokakta, evde, iş yerinde kısacası toplumsal yaşamın her alanında bize varlık  şansı tanımayacak yeni  bir cinsiyetçi rejim inşa edilmiş olacak. Yüz yıllardır verdiğimiz mücadelemizin, kazanımlarımızın ve geleceğimizin tek kişinin insafına bırakılmasına rıza göstermeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Son olarak, “Oysa bütün kadınların paylaştığı ortak sır bütün dünyayı değiştirecek kadar güçlü” diyen Özlem yavuz, umudu büyütmek için 8 Mart’ta tüm kadınları alanlara çağırdı.

Benzer Yazılar