Anasayfa GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Kobanê eylemine saldıran palalı: ‘O demir şey keskin değildi’

Antalya’da adliye önünde Kobanê eylemlerinde gözaltına alınan arkadaşları için bekleyenlere palayla ve benzinle saldıran saldırgan, eylemini “Pala keskin değildi” diye savundu

Kobanê eylemlerinde gözaltına alınanlara destek vermek amacıyla 17 Ekim 2014 tarihinde Antalya Adliyesi önünde yapılan eylemde, üzerinde “Deli Gaddar” yazılı palayla eylemcilere saldıran ve flamaları benzinle yakmaya çalışan Süleyman Harmankaya hakkında dava açıldı. Radikal’in haberine göre, “basit yaralama”, “hakaret” ve “izinsiz olarak bıçak veya diğer aletleri ülkeye sokma, imal etme veya nakletme” suçlarından Antalya 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasına sanık Süleyman Harmankaya ile şikayetçi üniversiteliler Mustafa Cihan Yılmaz, Vural Köse ve avukatları Hakan Evcin katıldı.

Davanın ilk duruşmasına katılamadığı için ifadesi alınmayan Köse, arkadaşlarına destek için gittikleri adliye önünde Harmankaya’nın motosikletiyle gelerek kendisine ve Yılmaz’a küfrettiğini, kendilerinin Harmankaya’yı muhatap almadığını söyledi. Saldırganın yarım saat sonra tekrar gelerek elinde benzin dolu bidonu bulundukları yere serptiğini ve çakmakla tutuşturmaya çalıştığını aktaran Köse, Harmankaya’nın bununla da kalmayarak palayla saldırdığını belirtti ve şikayetini yineledi.

‘Tırnak çakısına benzetiyorsun’

Harmankaya ise suçlamaları kabul etmedi. Olay günü adliyeye bu kişileri kovalamak için değil, evrak almak için geldiğini öne süre saldırgan, “Bu kişiler bana hakaret etti. Ben hiç hakaret etmedim. Elimdeki demir şey de kesici özelliği olan bir şey değildi” dedi.

Harmankaya’nın palayı “keskin değil” sözleriyle savunmasına hakim de tepki gösterdi, “Palayı alıp gelmişsin, şimdi de koskoca palayı tırnak çakısına benzetiyorsun” dedi.

Duruşma, eksiklerin tamamlanması için ertelendi.

Kaynak: sendika.org

Benzer Yazılar