EĞİTİM LİSE SOKAK

Parası olmayana diploma yok

Antalya Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mezun olacak öğrencileri, diploma ücreti olarak kendilerinden 50’şer TL istendiğini belirttiler.
2014-2015 eğitim ve öğretim yılı cuma günü yapılacak karne töreniyle sona erecek. Tatil zilinin çalmasına 2 gün kalırken, öğrencilerden yine karne ve diploma parası alınacağı iddiaları gündeme geldi. Antalya Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mezun olacak öğrencilerden diploma ücreti olarak 50’şer TL istendiği belirtildi. Okulun elektrik elektronik teknolojileri alanı öğrencileri, alan şefinin, diploma ücreti getirmeyen öğrencilerin diplomayı alabilmesi için gerekli imzayı atmadığını ileri sürdü. Diploma ücreti olarak Okul Aile Birliği’ne bağış adı altında 50 TL ödediklerini savunan 3 öğrenci, kendilerine verilen toplan 150 liralık bağış makbuzunu iddialarına delil olarak gösterdi.5bae6180972e7a08001cbebb3fff7369

OKULLARA DİPLOMA TALİMATI
İddialar üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, hiçbir okulda karne veya diploma karşılığı para toplanamayacağını ve yasak olduğunu belirtti. Gülay, bu konuda tüm okullara yazılı talimatta bulunduklarını söyledi. Gülay, öğrenci velilerinin okul aile birliklerine bağışta bulunabileceği, ancak bunun diploma veya karne ücreti adı altında talep edilemeyeceğini dile getirdi.

Benzer Yazılar