KÜLTÜR-SANAT

Antalya basını 100 yaşında

Antalya – Antalya’nın ilk gazetesi ve yayıncısı Haydar Rüştü, Antalya’da Anadolu Gazetesi’nin yayına başlamasının 100. Yılı münasebetiyle kentte bir dizi etkinlikle anılıyor. ÇGD Akdeniz Şubesi, Antalya’da Anadolu 100. Yıl Özel Sayısı bastırdı.

Antalya’da basın hayatını başlatan Antalya’da Anadolu gazetesinin yayın hayatına girişinin 100. yıldönümünde, aynı adı taşıyan bir gazete çıkarıldı. Tek sayı ve tek yaprak olarak yayınlanan Antalya Anadolu 100. Yıl Özel Sayısı’nda, gazetenin kurucusu ve kurucusu Haydar Rüştü’yü anlatan Antalya Basını 100 Yaşında başlıklı bir makale de yer alıyor.

100. YIL SAYISI 100 ADET BASILACAK

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, basın tarihi araştırmacısı Dr. Hasan Üstün’ün koordinasyonunda dijital olarak hazırlanan Antalya’da Anadolu 100. Yıl Özel Sayısı’nı koleksiyon amaçlı olarak sınırlı sayıda bastırarak tarihe not düştü. Özel Sayı’da, gazetenin son sayısında yer alan kurucusu Haydar Rüştü’nün “Antalya’da Anadolu’yu unutmayın” başlıklı veda mektubu niteliğindeki makalesine de yer verildi.

SESLİ MAKALE YAYINDA, SERGİ ERTELENDİ

Anadolu’da Antalya Gazetesi’nin kısa tarihini anlatan bir sesli makale de hazırlandı ve “Antalya Basını 100 Yaşında” başlığıyla YouTube başta olmak üzere çeşitli platformlarda yayınlandı. (https://youtu.be/SbMaAmrhCC4). ÇGD Akdeniz Şubesi tarafından hazırlanacak “Antalya Basını 100 Yaşında” belgeseli ile “Antalya’nın 100 Gazetesi” sergisi ve e-kitap projesi ise pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelendi.

DİJİTAL ORTAMDA İKİ ETKİNLİK

ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz, Antalya’da basın hayatının 100. yılı nedeniyle önümüzdeki günlerde internet ortamında iki etkinlik düzenleyeceklerini açıkladı. Korkmaz’ın verdiği bilgye göre Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek bu etkinliklerde Antalya basın hayatının 100 yılı ve güncel sorunlar ele alınacak.

İLETİŞİM VE KENT TARİHİ ELE ALINACAK

Antalya basın hayatının 100. yıl etkinliklerinden ilki 22 Aralık Salı günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek. ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz’ın dernek merkezi Gazeteci Evi’nden yapacağı zoom yayınında Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Özçetin ve tarihçi Dr. Evren Dayar ile Dr. Hasan Üstün konuşacak.

ANTALYA BASINI, SORUNLARINI ANLATACAK

ÇGD Akdeniz Şubesi’nin 24 Aralık tarihinde saat 20.00’de düzenleyeceği “Antalya basınının sorunları” başlıklı etkinliğe ise yerel gazetelerin yöneticileri davet edilecek. Yerel medya temsilcilerinin genel ve pandemi şartları altındaki sorunlarını anlatacağı toplantıda, çözüm önerileri de ele alınacak.

ENGİN KORKMAZ: YEREL MEDYA ZORDA

ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz, Haydar Rüştü’nün 100 yıl önce başlattığı Antalya basın hayatının yeni şartlara uyum sağlayarak gelişimi için kamusal çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi. Korkmaz, Basın İlan Kurumu’nun gazete sahiplerinin yanı sıra fikir işçisi gazetecilerin de pandemi kaynaklı mağduriyetlerini gidermesi çağrısında bulundu.

HAYDAR RÜŞTÜ’YE VEFA ÇAĞRISI

ÇGD Antalya Şube Başkanı Engin Korkmaz, Antalya’da basın hayatını başlatan Haydar Rüştü ve Antalya’da Anadolu gazetesi isimlerinin kentte bir sokağa verilmesi için yerel yönetim organlarına başvuru yapacaklarını açıkladı. Engin Korkmaz, Antalya Basınının 100. Yılı münasebetiyle bir anı pulu basılması talebiyle de PTT’ye başvuracaklarını söyledi.

HAYDAR RÜŞTÜ VE ANTALYA’DA ANADOLU

Antalya basın hayatı gazeteci Haydar Rüştü’nün 19 Aralık 1920’de yayınladığı şehrin ilk gazetesi Antalya’da Anadolu ile başladı. İzmir’de yayınlanan Anadolu gazetesi kentin işgali sonrasında kapatılınca Antalya’ya taşınarak “Antalya’da Anadolu” adıyla yayınlanmıştı. Gazete Milli Mücadele’nin Akdeniz’deki sesi olarak görev yapmıştı. Antalya’da Anadolu’yu 553 sayı yayınlayan Haydar Rüştü, İzmir’in kurtuluşu sonrası geri dönmüştü.

Benzer Yazılar