POLİTİKA SOKAK

Lütfi Elvan’ın Niyazi Nefi Kara’ya açtığı dava reddedildi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın, Karaman Ermenek’te yaşanan maden faciası hakkında açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’ya açtığı 15.000 liralık manevi tazminat davası İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Ermenek’te yaşanan maden faciasını hatırlatan CHP’li Niyazi Nefi Kara, dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın 7 Haziran’da Karamanlıların kendisine yönelik tepkileri nedeniyle bu ilden değil de Antalya’dan aday olduğunu iddia etmişti. Lütfi Elvan bu sözlerin ardından, Kara’ya dava açacağını söylemişti.

Lütfi Elvan’ın talebinin kabul görmemesi kararını değerlendiren Niyazi Nefi Kara, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde mahkemenin verdiği bu kararın ifade özgürlüğü anlamında emsal teşkil ettiğini söyledi. Eleştiriye asla tahammülü olmayan bir zihniyete karşı siyaset yürüttüklerinin bilincinde olduklarını söyleyen Kara; ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve insan hakları vurgusuna ihtiyaç duyulan bir dönemde olunduğunu ifade etti ve mahkemenin böyle bir dönemde bu tip tüm davalara emsal olması gereken bir karar verdiğini kaydetti.

5 Haziran 2015 tarihli Hürriyet gazetesinin Akdeniz ekinde yapılan röportaj üzerine bu davanın açıldığını belirten Kara, AİHM’in Handyside-İngiltere Kararı’ndaki ‘’İfade özgürlüğü; sadece olağan karşılanan, zararsız ya da önemsiz görülen bilgi ve düşüncelerin açıklanması açısından değil, ayrıca devlete ve toplumun belli bir kesimine aykırı gelen, onları rahatsız eden, rahatsızlık ve endişe verici düşüncelerin açıklanması açısından da geçerlidir’’ vurgusunu hatırlattı.

İktidar partisi mensuplarınca açılan bu tarz davaların, düşüncenin oluşmasına, açıklanmasına, yaşamasına ve yayılmasına izin verilmeden tek tip bir toplum oluşturma amaçlarının en net göstergelerinden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Kara, sorgulamayan, eleştirilere kulak asmayan, kendini mükemmeliyetçi bir yaklaşımla anlatmaya çalışan devlet ve iktidar yapısının temel hak ve özgürlüklerin korunmasında en büyük engel olduğunu söyledi.

Kaynak: Zete

Benzer Yazılar