GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Tutsak öğrencilere uygulanan tecrite protesto

Antalya Sokakları- Genç-Sen üyeleri bugün Antalya Döşemealtı L tipi Kapalı Cezaevi önünde tutsak öğrencilere yönelik tecriti protesto etmek için toplandı.
Antalya Döşemealtı L tipi Kapalı Cezaevi’nde dört aydır tutsak bulunan Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan cezaevi idaresi tarafından hukuksuzca tecrit altında tutuluyor. Cezaevinde diğer koğuşlarda yer olmadığı gerekçesi ile tek kişilik hücrede tecrit altında tutulan Çalışkan ve Yıldırım için üyesi oldukları Genç-Sen cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÜÇ AY BOYUNCA TEK KİŞİLİK HÜCREDE ÜÇ KİŞİ KALDILAR
Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasında üç devrimci tutsağın haksız yere tek kişilik hücrede kalmaya maruz bırakıldığını belirten Furkan Açıkgöz, “Yoldaşımız yaklaşık üç ay boyunca, disiplin suçu işleyen mahkumların geçici süre tutulduğu tek kişilik bir hücrede kaldılar. Bu esnada Av. Hakan Evcin’in cezaevi müdürlüğüne yönelttiği, yoldaşlarımızın siyasi koğuşa nakline ilişkin talepleri gerekçe gösterilmeksizin defalarca reddedildi. Üç kişinin tek kişilik hücrede yaşamaya maruz bırakılması şüphesiz ki bir işkence yöntemidir. Ancak yoldaşlarımıza yönelik fiziksel ve psikolojik işkence sadece bununla kalmamıştır. Yoldaşlarımız görüşlere geç getirilmeye, görüş süreleri kısaltılmaya çalışılmıştır. Bu hukuksuz uygulamalara karşı sergiledikleri haklı direniş sonucunda da fiziksel işkence görmüşlerdir”dedi.

“HAPİSHANE İÇİNDE HAPİSHANEDELER”
Aynı zamanda tutuklanmalarının üzerinden günler geçmesine rağmen ilk duruşmalarının tarihininde belirlenmediğine dikkat çeken Açıkgöz, 10 Kasım günü Murat Pircan Yaratan ara duruşma kararıyla serbest bırakılırken Hüseyin Yıldırım ve Ali Çalışkan’ın tutukluluğu aynı hücrede devam etmektedir. Bugün 10 Aralık. Yoldaşlarımız tutuklanalı tam olarak 133 gün oldu ve hala ilk duruşmanın gerçekleşeceği mahkeme tarihi belirlenmiş değil. Üstelik tutsaklarımız hala tek kişilik bir hücrede, kötü koşullar altında tecrit edilmektedir.Ali Çalışkan ve Hüseyin Yıldırım cezaevi yönetimi tarafından hapishane içerisinde hapishaneye konulmuş durumdadır” ifadelerinde bulundu.

KISMİ YÜZ FELCİ
Tutsak öğrencilerin bulundukları koşullar nedeniyle sık sık sağlık sıkıntıları yaşadığına vurgu yapan Açıkgöz, “Tedavi edilmeleri ve ilaçlarının temini cezaevi yönetimince engellenmektedir. Son olarak yoldaşımız Hüseyin Yıldırım’da yüz felci başlangıcı tespit edilmiştir ve rahatsızlığı gün geçtikçe ilerlemektedir. Hüseyin’in bir an evvel cezaevi ortamından uzakta tedavisine başlanmalıdır. Ancak Hüseyin’in bir sağlık kuruluşuna sevki bir yana koğuşa nakledilmesi dahi engellenmektedir. Bu şekilde devrimci tutsaklara yönelik işkence ve tecrit devam etmektedir. Cezaevi yönetimine yoldaşlarımıza yapılanların takipçisi olduğumuzu hatırlatıyor ve bir an önce yoldaşlarımıza yapılan sistematik işkencenin ve tecridin son bulmasını tembihliyoruz. Cezaevi yönetimi yoldaşlarımızın koşullarını iyileştirmediği sürece tepkimizin artarak devam edeceğini bildiriyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar