KENT MANŞET SOKAK

Menderes Türel’in ‘yok’ dediği ulaşım zammı geliyor

Antalya – Menderes Türel’in 8 Ocak’ta yaptığı açıklamada ‘Yok’ dediği, ulaşım zammı 24 Mart’ta geliyor. 

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 18 Mart 2016 tarihli toplantısında, toplu taşıma oda, kooperatif ve şirket yöneticilerinin ulaşıma zam talepleri görüşüldü. Yapılan görüşmede “UKOME Genel Kurulu’nun kararı doğrultusunda 24 Mart tarihinden itibaren uygulanacak yeni fiyat tarifesi şu şekilde belirlendi: Tam ücret 2.10 TL, öğrenci 1.35 TL ve emekli/öğretmen indirimli ücreti 1.50 TL” denildi.

AKTARMAYA DA ZAM
2011  yılında dönemin belediye başkanı Mustafa Akaydın tarafından ücretsiz olarak başlatılan, ulaşım esnafının açtığı davayı kazanması üzerine indirimli de 10 kr. tam binişlerde 20 kr. olan aktarmalı ulaşıma da zam yapan UKOME şöyle konuştu.”Vatandaşlarımızın kısa süreli gidiş dönüşleri için ikinci ve üçüncü binişlerinin de indirimli olarak yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bu kapsamda, 1 saat içinde yapılan ikinci biniş, aynı hattın dönüşüne bile yapılsa ilk saat için 1 TL, 2 saat içinde yapılan 3’ncü biniş yine 1 TL olarak belirlenmiştir. Fatih- Meydan Hafif Raylı Sistem hattında herhangi bir fiyat artışı yapılmamış, nostaljik tramvayın fiyat tarifesi hafif raylı sistem fiyat tarifesi ile eşitlenmiştir.”

ALANYA’DA DA ZAM
Alanya’da ise toplu taşıma oda ve kooperatif başkanlarının talebi üzerine UKOME Genel Kurulu kararı doğrultusunda yeni fiyat tarifesi belirlendiği belirtilen açıklamada, “15 Nisan tarihinden itibaren uygulanacak yeni fiyat tarifesi; Tam ücret 1,75 TL, öğrenci 1,00 TL, emekli/öğretmen ise 1.50 TL olarak belirlenmiştir. Alanya ilçesinde nakit binişler ve temassız kredi kartı uygulamaları ise 2.50 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

‘ZAM YOK’ DİYE AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Menderes Türel 8 Ocak 2016’da düzenlenen meclis toplantısında binişlere ve aktarmaya zam gelmeyeceğini açıklamış, zam habelerini  “Ulaşım esnafın zaman talebi var. Ancak ulaşım zammı hususunda yürürlüğe girmiş alınmış bir kararımız yok. Aynen uygulanmaya devam edecek. Aktarma kaç lira ise fiyat devam edecek” diyerek yalanlamıştı.

Benzer Yazılar