MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

‘Mezuniyet pankartı gözaltıları’ 7 gün uzatıldı

Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreninde açılan pankart gerekçesiyle gözaltına alınan 6 kişinin gözaltı süreleri 7 gün daha uzatıldı

Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi mezuniyetinde “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya” destek için pankart açtıkları gerekçesiyle gözaltına 6 kişinin gözaltı süreleri 7 gün daha uzatıldı.

Akdeniz Üniversitesi mezuniyetinde pankartı açtıkları gerekçesiyle 12 Haziran sabahı Antalya’da yapılan operasyonda  5 kişi, memleketi Adıyaman’da bulunan Musa Badur ise 13 Haziran’da gözaltına alınmıştı.  12 Haziran’dan beri gözaltında tutulan 6 kişinin, gözaltı sürelerinin 7 gün daha uzatıldığı bildirildi.

Gözaltında bulunan 6 kişi hakkında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amaçlı açılan pankart dışında herhangi bir delil bulunmadığı ve polisin ifade dışında ‘sohbet’ adı altında hukuksuz bir şekilde bilgi toplamaya çalıştığı ileri sürüldü. “Şüpheliden delile” gidilen sistem Ortaçağ Avrupası’nda engizisyon mahkemelerinde şüpheliden her türlü işkenceyle suç  konusu olayla ilgili itiraf almak şeklinde uygulanıyordu. 15 Temmuz darbe girişimi  sonrasında Türkiye’de de bunun “sohbet” adı altında tekrar uygulamaları kamuoyunda daha önce de paylaşılmıştı. Türkiye’de kolluğun “sohbet” adı altında ifade öncesi sorgulama yapması hukuka aykırı ve yasak olduğu biliniyor.

Benzer Yazılar