GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Öğrenci Kolektifi’nden görevden alınmalarla ilgili açıklama

Antalya Sokakları-Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri, geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi rektörü İsrafil Kurtcephe’nin ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi başkanı Aydın Özdemir’in görevlerinden alınmalarıyla ilgili açıklama yayınladı.

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi, geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi rektörü İsrafil Kurtcephe’nin ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi başkanı Aydın Özdemir’in görevlerinden alınmalarıyla ilgili Facebook sayfasından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ve Sağlık,Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir’in görevden alınmasının ardından üniversiteliler olarak bizimde söylecek birkaç sözümüz olacak. Göreve geldiği ilk günden beri üniversitenin bilim ve öğrenciler için harcanması gereken parasını son model makam aracı, lüks makam odası gibi keyfi ihtiyaçlarına harcayan, üniversiteyi rant kapısına çevirip sermayenin arka bahçesi haline getiren, çevresini verdiği ihalelerle zengin eden, yolsuzlukları yedi düvelin dilinde olan bir rektör düşünün ki o rektör kısa zaman önce Akdeniz Üniversitesi’nin başındaki kişiydi” ifadelerine yer verildi.

“BİLİM SANAT VE ÖZGÜR DÜŞÜNCE ADINA YAPILAN FAALİYETLERİ ENGELLEDİ”
Yapılan anti demokratik uygulamalara da değinilen açıklamada, “Bütün bunların yanında AKP’nin kuyrukçuluğunu yapmış, kampüsten polisi bir an bile eksik etmemiş, öğrencilerine saldıran,küfür eden özel güvenlikleri her fırsatta öğrencilerin karşısına saldırması için sıralamış, üniversitede bilim,sanat ve özgür düşünce adına yapılan hiçbir faaliyette bulunmayıp, bulunan öğretim görevlilerini ve öğrencileri her fırsatta engellemiş, muhalif öğrencileri sindirmek için elinden ne geliyorsa yapıp yüzlerce öğrenciye binlerce soruşturma açmış, eli satırlı,silahlı çeteleri kampüste barındıran bir rektörle karşı karşıyaydık uzun zamandır. Yaptığı anti demokratik faşist uygulamaları ve yolsuzlukları saymakla bitmeyeceği gibi son olarak hakkında kendine yakışır çirkinlikte bir haberle görevden alındı Rektör İsrafil Kurtcephe. Ardından ihale yolsuzu olarak tanınan SKS Dairesi Başkanı da katıldı gönderilenler kervanına” denildi.

“DİRENİŞLE KARŞILAYACAĞIZ”
Üniversitelerde hırsızlara ve yolsuzlara yer olmadığına vurgu yapılan açıklamada, Bizler ilk günden beri AKP modeli bu güruhun uygulamalarına nasıl karşı çıktıysak, karşımıza diktikleri polislere karşı nasıl direndiysek, özel güvenlik şiddetine nasıl karşı koyduysak, gerici politikalara karşı nasıl bilimi,sanatı savunduysak, eli satırlı,silahlı faşist çeteleri kampüsten nasıl kovduysak bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir direnişimiz. Üniversitelerde hırsızlara,yolsuzlara,AKP’nin rektörlerine yer olmadığını bir kez daha yineliyoruz. Yeni göreve gelen geçici rektör Mustafa Ünal’a da sözümüz gayet açık ve nettir. Akdeniz Üniversitesi gericiliğin,faşizmin,sermayenin,AKP’nin kol gezdiği bir üniversite değil; bilimin,sanatın ve özgür düşüncenin hakim olduğu,direngenliğiyle bilinen ilerici bir üniversitedir” dile getirildi.

Benzer Yazılar