POLİTİKA SOKAK

Hamide Yiğit “Suriye’de akan kanın vebali AKP’nindir”

Antalya Sokakları- Ortadoğu Uzmanı eğitimci yazar Hamide Yiğit, Halkevleri’nin düzenlediği söyleşide Ortadoğu politikalarına ilişkin konuştu. Yiğit “Suriye’de 5 yıldır oluk oluk akan kanın vebali AKP’nindir” dedi.

Ortadoğu Uzmanı Hamide Yiğit, Ortadoğu politikalarına ilişkin Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide AKP hükümeti döneminde cihatçı çetelerin beslenmesine, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesinin Türkiye eliyle hayata geçirilmeye çalışıldığına, Suriye halklarının direnişine, AKP’nin hesaplarının dönüp Türkiyeye’yi vurduğuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.IMG_7031

“ERDOĞAN’IN YENİ OSMANLICILIK HAYALİ SUYA DÜŞTÜ”
AKP’nin Ortadoğu’da akan kanın en büyük sorumlusu olduğunu dile getiren Yiğit, İskenderun Limanı’ndan 2011’den beri cihatçılara yapılan silah sevkiyatınının herkes tarafından bilindiğine işaret etti.  Türkiye’nin kurgulanan plandan nemalanmak için cihatçı çeteleri aleni bir şekilde desteklediğini dile getiren Yiğit, Suriye halklarının direnişi ile Erdoğan’ın “Yeni Osmanlıcılık” hayalinin suya düştüğünü belirtti.  Erdoğan’ın cihatçılara silah gönderdiğinin belgeleri olduğunu söyleyen Yiğit, “Tüm bunlar Lahey’de karşısına çıkabilir” dedi.

“YA ESAD’IN DÜŞÜŞÜ YA ERDOĞAN’IN ÇÖKÜŞÜ
Neoliberal politikalarla Ortadoğu’daki enerji kaynaklarına ulaşıp, dünya nüfuzunu ele geçirme projesinin ABD ve Türkiye için önemine vurgu yapan Yiğit, “Ya Esad’ın düşüşü Ya Erdoğan’ın çöküşü” diyerek yola çıkan bir anlayış olduğunu ifade etti. “Erdoğan’ın Suriye politikasında eli ayağı birbirine dolaştı” diyen Yiğit, bu kadar açık verme sebeplerinin de köşeye sıkıştırılmışlık hali olduğunu belirtti.

“İNSALIK, SURİYE HALKLARININ DİRENİŞİNE ÇOK ŞEY BORÇLU”
“Suriye’deki direniş, Kürt Özgürlük Hareketi’nin Suriye coğrafyasındaki tavrı hiç beklemedikleri bir şeydi. Suriye halkı, etnik kimlik, din, mezhep gözetmeden bu emperyalist kuşatmanın karşısında durdu. Direniş sürdükçe proje çöktü, askıya alındı” şeklinde konuşan Yiğit, “İnsanlık Suriye halklarının direnişine çok şey borçludur” dedi.

“ARTIK HESAP VERME ZAMANI GELMİŞTİR”
2011’den bu yana Ortadoğu’ya toplanan cihatçıların nereye gideceği sorusunun gündeme geldiğini belirten Yiğit, “hiçbir yere gidemezseler Türkiye’de kalacaklar, Suriye’yi kana bulayacaklar. Suriye’yi kana bulayacak projeler dönüp Türkiye’yi vuracak” diyerek Ortadoğu üzerindeki kurguların bitmediğine, cihatçıların oradan tamamen çıkmayacağına işaret etti. AKP’nin dış politikasının tamamen çöktüğünü belirten yiğit “Artık hesap verme zamanı gelmiştir” dedi.
IMG_7035

pi

Benzer Yazılar