MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Öğrencilerden bütünlemelerin kaldırılmasına tepki

Akdeniz Üniversitesi Senato, kararıyla bütünleme sınavlarının kaldırılmasını öğrenciler protesto etti. Öğrenciler,” Üniversitelerde piyasacılığa izin vermeyeceğiz” dedi.

Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi Senetosu’nun bütünleme sınavlarının kaldırılmasına ilişkin yaptığı açıklama büyük tepki yarattı. Bütünleme sınavlarının kaldırılmasının ve öğrencilerin paralı yaz okuluna gitmek zorunda bırakılmasını üniversite öğrencileri protesto etti.

KAZANILMIŞ HAK
Akdeniz Üniversitesi Merkezi Yemekhane önünde toplanan yüzlerce öğrenci, ‘Müşteri değil, öğrenciyiz’ sloganlarıyla Olbia Çarşısı’na yürüyüş gerçekleştirdi.
Olbia Çarşı’nda yapılan basın açıklamasında öğrenciler, bütünleme sınavlarının kaldırılmasında öğrencilerin fikrinin alınmadığını ifade ederek,” Bu karar hükümsüzdür. Bütünleme hakkı üniversite öğrencilerinin kazanılmış hakkıdır” denildi.

13046232_10204564783118101_1319887319_n

ÖĞRENCİLER MÜŞTERİ GİBİ GÖRÜLÜYOR
Öğrencilerin yaptığı açıklamada, kamuoyunda yolsuzluk, baskı ve şiddetle adını duyurmuş Akdeniz Üniversitesi yönetiminin şimdi de öğrencileri müşteri gibi görerek yaptığı bu uygulama eleştirildi.
Öğrenciler, “Cihatçı çete liderlerine panel yaptıran, üniversite öğrencilerini soruşturmalarla sindirmeye çalışan, en ufak bir eylemsellikte üniversitede polis ve ÖGB terörü estiren Akdeniz Üniversitesi yönetimi gözünü öğrencinin cebine dikmiştir. Üniversiteler ticarethaneye çevrilmekte öğrenciler müşteri olarak görülmektedir” dedi.13045585_10204564784238129_1911179392_n

Karar geri çekilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen öğrenciler, “Mücadelemiz eşit, parasız ve bilimsel eğitim mücadelesidir. Karar geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından öğrenciler kampüs çimlerinde konuyla ilgili panel gerçekleştirdi.

sk-da

Benzer Yazılar