SOKAK

Öztürk: “11 bin öğretmenin açığa alınması darbe fırsatçılığıdır”

11 bin öğretmenin açığa alınmasının ardından Antalya Eğitim-SEN üyeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya Sokakları- 11 bin öğretmenin açığa alınmasının ardından Antalya Eğitim-SEN üyeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması okuyan Eğitim-SEN Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Eğitim öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala 1 Eylül gece yarısı çıkarılan 672 sayılı KHK ile tek seferde 28 bin 163 öğretmen, en temel hukuk ilkeleri ve anayasa ayaklar altına alınarak, adil yargılanma ve savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden ihraç edilmiştir” dedi.

14274481_282939642092070_174276740_o 8 Eylül tarihinde 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının darbe fırşatçılığı olduğunu vurgulayan Kadir Öztürk konuşmasına,  “Siyasi iktidar yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine direnen, laik bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerinden intikam alırcasına hareket etmektedir” şeklinde devam etti.

EĞİTİM-SEN’İN GÜNEŞİ AKP’Yİ YAKACAK

Evrensel hukuk kurallarının ve özgürlüklerinin yok sayıldığını dile getiren Öztürk, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması durumunda yapılacak olanların bugün devlet eliyle yapıldığını ve ülke çapında açık bir dikta rejimine doğru gidildiğinin altını çizdi.

“Devletin eğitim sistemini kendi siyasi-ideolojik çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmak isteyenler, karşılarında hiçbir örgütlü güç istemedikleri için tamamen siyasal bir operasyon gerçekleştirmişlerdir” diyen Öztürk, hükumetin kendisine muhalif olan herkesi ‘terör suçu’  ile ilişkilendirmeye çalıştığını belirtti.

 

Eğitim-SEN’in böyle saldırılarla yıkılamayacağını vurgulayan Öztürk, “Eğitim-SEN nereden ya da kimden gelirse gelsin eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alan, iktidarın baskıcı ve anti demokratik uygulamalarına zemin hazırlayan her türlü yasa dışı girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadelesi ile durmayı sürdürecektir” dedi.14274555_282939485425419_2101319912_o

Yapılan basın açıklamasının ardından “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirildi.

mt-da

 

 

Benzer Yazılar