MANŞET SOKAK

Paris Saldırısı’nın keşifçisi IŞİD üyesi Antalya’da tutuklandı

Paris saldırılarıyla ilgisi olduğu belirtilen IŞİD üyesi Ahmed D. ile Ahmed D.’yi Suriye’ye götürmek için geldikleri Antalya’da yakalanan 2 IŞİD’li, tutuklu bulundukları İzmir’de Fransız ve Belçikalı savcılar tarafından sorgulandılar.

Antalya– Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım 2015 yılında 132 kişinin öldüğü saldırıların yapıldığı noktalarda keşif yaptığı belirtilen ‘Ebu Ahmed Belciki’ kod adlı Ahmet Dahmani, saldırıların olduğu gece Paris’ten kaçtı ve Antalya’ya geldi. 14 Kasım sabahı indiği Antalya Havalimanı’nda takibe alındıktan sonra 16 Kasım’da Manavgat’ta bir otelde gözaltına alınan Ahmet Dahmani’nin çantasında Paris’teki saldırı noktalarının krokisi çıktı.

G-20’nin yapıldığı 16 Kasım’da Ahmed D.’yi Suriye’ye götürmek için Suriye’den Türkiye’ye giriş yapıp Antalya’ya gelen Ahmed T. ve Muhammed V. gözaltına alınıp tutuklandılar.

Fas asıllı Belçika vatandaşı IŞİD üyesi Ahmet Dahmani ile Suriye’ye kaçmasına yardım etmek için gelen Ahmet Tahir ve Muhammed Verd, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 10 yıl 9’ar ay hapis cezası aldı. 3 IŞİD üyesi İzmir’e gönderildi.

FRANSA VE BELÇİKADAN 16 KİŞİLİK HEYET GELDİ

Fransa ve Belçika Adalet Bakanlığı, Türkiye Adalet Bakanlığı’na 3 IŞİD’linin ifadesini almak için başvuru yaptı. Bakanlığın izin vermesinin ardından, Paris’teki saldırıları soruşturan Fransız ve Belçikalı hakim ile savcılardan oluşan 16 kişilik heyet zanlıların ifadelerini almak için bugün İzmir Bayraklı Adliye Sarayı’na geldi.

Özel bir odada ifadeleri alınan 3 IŞİD’linin bulunduğu yerde polis ve jandarma sıkı güvenlik tedbiri aldı. 3 IŞİD’li tercüman aracılığıyla ifade verdi. IŞİD’lilerin sorgularına, barodan atanan avukatları ile Uluslararası İlişkilerden Sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Emin Atik de katıldı.

Kaynak : Zete

Benzer Yazılar