COVID 19

Abdal Musa Türbesi, koronavirüs nedeniyle ziyarete kapatıldı

Antalya Sokakları – Abdal Musa Türbesi’ni ziyaret eden bir çiftte koronavirüs tespit edilmesi üzerine bu çiftle temas edenler karantinaya alındı. Elmalı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, türbe ziyaretini 14 gün süresince yasakladı.

Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan Abdal Musa Türbesi’ne kent dışından ziyarete gelen bir çiftte, önceki gün hastaneye başvurmalarının ardından koronavirüs tespit edildi. İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, türbenin bulunduğu alanın ziyarete kapatılması ve türbenin çevresinde çadır kurarak ziyarete gelenlerin karantinaya alınmasına karar verdi.
Bu çiftle temasta olduğu belirlenen 130 kişiye koronavirüs testi yapılırken, diğer vatandaşlar bölgeden uzaklaştırıldı. Jandarma türbenin çevresini demir bariyerlerle kapatırken, Elmalı Belediyesi de temizlik ve dezenfeksiyon çalışması yaptı.

ZİYARET 14 GÜN YASAK

Elmalı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun olağanüstü toplanarak aldığı 19 Haziran 2020 tarihli kararla, Abdal Musa Türbesi’ni ziyaret etmek ve çadır kurmak 2 hafta süresince yasaklandı.

Kurulun kararında şöyle denildi:
“Elmalı Tekke Mahallesi Abdal Musa türbesi çevresinde il/ilçe dışından gelip konaklamak suretiyle, çadır kurarak toplanan vatandaşların rutin toplum sağlığı çalışmaları çerçevesinde yapılan ziyaretlerde covid-19 testlerinde pozitif çıkan vatandaşların tespit edilmesi, denetimlerimizde sosyal mesafe-maske-temizlik kurallarına uyulmadığı tutanaklarla tespit edilmesi sebebiyle, türbe bahçesi ve çevresinde ekli krokide belirlenen yerlerde çadır kurmak suretiyle konaklayan vatandaşların bulunduğu bölgenin ve orada çadır kurmak suretiyle konaklamakta olan vatandaşların tamamının 14 gün süreyle karantina altına alınmasına, ekli krokide belirtilen karantina bölgesine giriş ve çıkışların 14 gün süreyle yasaklanmasına karar verildi.”

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararında ayrıca Kazanpınarı mesire alanında çadır kurarak konaklama yapılmasının da 14 gün süreyle yasaklandığı, Abdal Musa Türbesi ve çevresindeki boş alanlar ve sosyal hizmet yapıları bölgesinde icra edilmekte olan ritüellerin, türbe ziyaretleri ve kurban kesimi gibi faaliyetlerin14 gün süreyle kısıtlandığı belirtildi.

Kaynak:
http://www.elmali.gov.tr/elmali-ilce-umumi-hifzissihha-kurulunun-19062020-tarih-ve-202012-sayili-karari

Benzer Yazılar