EMEK MANŞET SOKAK

Sendikalardan ASAT hukuksuzluğuna tepki eylemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atılan Mehmet Zengül ve Mustafa Düzenli için ASAT önünde toplanan sendikalar basın açıklaması yaparak işten atılmaları protesto etti.

Antalya – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan işten atmaları protesto etmek isteyen sendikalar Büyükşehir Meclisinin toplandığı saatte Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) önünde basın açıklaması yaptı. Menderes Türel’in işten attığı belirtilen belediye çalışanları Mehmet Zengül ve Mustafa Düzenli’nin işten atılması DİSK, Tüm Bel-Sen ve Genel-İş Sendikası’nın yaptığı basın açıklaması ile protesto edildi

“Mehmet Zengül ve Mustafa Düzenli” yalnız değildir sloganı atılan eyleme çok sayıda sendika üyesi katıldı.

İŞTEN ATMALAR RUTİN İŞLEM HALİNE GELDİ

Geçen hafta ASAT’ta trilyonluk yolsuzluk ortaya çıktığını ve Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan iki çalışanın hukuksuz şekilde işten atıldığını belirten  DİSK Genel İş Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, “Bu durum bile tek başına Menderes Türel’in önceliğinin, bu kentin huzur ve güvenliği değil, aksine çalışanların ekmeğiyle oynamak ve huzurlarını bozmak olduğunu gösteriyor. Menderes Türel aksini iddia etse de anlaşılıyor ki, Antalya’nın işçi ve memurlar için güçlü ve güvenli bir kent olduğu iddiası doğru değildir. Dolayısıyla da çalışanların iş güvenliğinin olmadığı her gün işten atılma korkusunun yaşandığı, sendikal hak ve özgürlüklerinin baskı ve tehdit altına alındığı bir belediyede huzurdan, güvenden ve çalışma barışından söz edilebilir mi” dedi.

Yargı kararı hiçe sayılarak sürgün ve işten atma uygulamasının Büyükşehir Belediyesi’nde rutin bir işlem haline geldiğini belirten Aybar, işten çıkarmaların hukuksuz olduğunu söyledi.

Benzer Yazılar