EMEK MANŞET SOKAK

Açıklama yapmak isteyen avukatlara polis engeli

Avukat Deniz Yıldırım ve Avukat Ramazan Gökalp’ın gözaltına alınmasıyla ilgili adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen 50 avukat engellendi.

Antalya – Geçen hafta aralarında KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım ile Avukat Ramazan Gökalp’in olduğu ve HDP’li yöneticileri de kapsayan soruşturma kapsamındaki gözaltıları protesto etmek isteyen avukatlar Antalya Adliyesi’nde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak toplanan grubun basın açıklaması yapmasına polis engel oldu. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izni olmadığı gerekçesiyle avukatlara basın açıklaması yaptırılmadı. Basın açıklamasını takip için adliye bahçesine gelen gazetecilere de çekim yasağı konuldu. Bunun üzerine aralarında kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş’in olduğu grup, bu kez açıklamayı adliye bahçesinin dışında yapmaya çalıştı. Ancak bunun için de OHAL gerekçe gösterilip Antalya Valiliği’nin izni gerektiği söylenip burada da basın açıklaması yaptırılmadı. Çevik kuvvet ekipleri de olası bir müdaleye karşı hazır bulundu.

Adliye dışında da basın açıklaması yapamayan avukatlar bunun üzerine Antalya Barosu’na gitti. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nı HSK’ya, Antalya Valiliği’ni ise İçişleri Bakanlığı’na şikayet edeceklerini bildirdi.

Türkiye’de avukatların baktıkları davalar nedeniyle suçlandığını belirten eden Kozağaçlı, “Hergün yeni bir hak ihlali yaşadığımız baskı ortamında, ÇHD Antalya Şube Başkanımız Avukat Deniz Yıldırım ve meslektaşımız Avukat Ramazan Gökalp gözaltına alınmıştır. Ayrıca bir çok meslektaşımıza soruşturma dosyasında ‘şüpheli’ oldukları bildirilmiştir. Tüm muhalefet ve görevini yapmaya çalışan avukatlar çok ağır bir saldırı altındadır” dedi.

Hiçbir baskının kendilerini yıldıramayacağını ve korkutamayacağını da belirten Kozağaçlı, temel haklar ve özgürlükler için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Benzer Yazılar