Anasayfa SOKAK

Siyasi tutsaklara ‘cenazelerinizi annelerinize göndereceğiz’ tehdidi

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutuklulara ‘Cenazelerinizi annelerinize göndereceğiz’ denilerek, tehdit edildiği öğrenildi. Aileler yaptıkları açıklamayla duruma tepki gösterdi.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutuklulara yönelik baskılar artarken, “Cezaevi Acil Müdahale Timi” olarak adlandırılan 100 kişilik gardiyan grubu tarafından elleri ve ayakları kelepçelenerek darp edilen ve vücutlarında kırıklar meydana gelen tutuklular revire dahi götürülmezken tutsak aileleri, tutsaklara dönük saldırıya tepki gösterdi.

Antalya L Tipi Cezaevinde tutulan siyasi tutuklu Hikmet Aslan’ın annesi Zahide Aslan, 6 yıldır cezaevinde olan çocuğu ile 10 aydır telefonda dahi görüşemediğini söyledi.

‘ÇOCUKLARIMIZA NE HAKLA SALDIRIYORLAR’

Çocuğunun cezaevinde baskı altında olduğunu ve sürekli cezaevi koşullarından rahatsız olduklarını kaydeden aynı cezaevindeki tutuklu Serhat Tuncer’in annesi Fadime Tuncer ise, son görüşe gittiğinde durumunun iyi olduğunu ancak telefon görüşmesinde durumunun kötü olduğunu söylediğini aktardı. Cezaevinde olan bir tutuklunun da hakları olduğunu belirten Tuncer, kimsenin işkence yapmaya hakkı olmadığını vurgulayarak, “Tüm tutsaklar benim evlatlarımdır. Ne hakla baskı altına alıyorlar. Ne hakla saldırıyorlar çocuklarımıza” diyerek tepki gösterdi.

AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLUYA SALDIRI

Gardiyanların saldırısına maruz kalan bir diğer siyasi tutuklu İdris Nas’ın eşi Meryem Nas, eşinin 10 gündür cezaevlerindeki açlık grevine destek vermek amacıyla açlık grevinde olduğunu söyledi. Yapılan saldırıda bazı tutukluların kollarının kırıldığını öğrendiğini belirten Nas, saldırıyı kabul etmediklerini ve şikayetçi olacaklarını söyledi.

‘CENAZELERİNİZİ ANNELERİNİZE GÖNDERECEĞİZ’ TEHDİDİ

Yine aynı cezaevinde tutulan ve saldırıya uğrayan siyasi tutuklulardan Cebrail Salman’ın annesi Fatma Salman, oğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun gardiyanların tutuklulara “Biz Diyarbakır zindanlarında nasıl hepinizi öldürdüysek, burada da hepinizi öldüreceğiz. Sizin cenazelerinizi annelerinize göndereceğiz” dediklerini aktardı. Anne Salman, “Biz çocuklarımızı bunlara yedirmek için büyütmedik” diyerek tepkisini dile getirdi.

Tutuklulardan Necati Alkalkan’ın eşi Sevda Alkalkan da saldırının keyfi olduğunu belirtirken, 2 gardiyan ile cezaevi müdürünün saldırıları organize ettiğini iddia etti. İki oğlu Mesut ve Sedat İşbilir’in birlikte aynı cezaevinde olduğunu belirten anne Şerbet İşbilir ise, işkenceyi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, sonuna kadar takipçisi olacağını kaydetti. Aileler konunun araştırılması için İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin şubesine başvuruda bulundular.

Kaynak : DİHA

Benzer Yazılar