GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Gençlik örgütleri saldırılara karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı

Antalya’da faaliyet yürüten gençlik örgütleri, DEM-GENÇ, FKF ve Öğrenci Kolektifleri, AKP’nin başta Kürt halkı olmak üzere muhalif tüm kesimlere yönelik başlattığı saldırı, gözaltı, tutuklama ve sindirme politikalarına dikkat çekerek, saldırılar karşısında mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

AKP’nin sistematik olarak gençliği sindirmeye çalıştığını belirten Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Antalya İl Başkanı Ümit Yaman, “Polisin üniversitede bir gazeteciye söylediği ‘Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak’ sözünü biz de çok iyi kavradık ve biz de hükümete aynı sözü söylüyoruz örgütlülüğü ve sokak mücadelesini yükselterek iktidara gerçekten eskisi gibi olmayacak şeyin ne olduğunu göstereceğiz” ifadesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin söylemlerinin geleceğe dönük umut vaat etmediğini belirten Yaman, “Türkiye ve Kürdistan’da sürdürülen savaş tutumunu göz önünde bulundurduğumuzda AKP’nin yanında olan yüzde 50’nin karşısında halkların oluşturduğu yüzde 50’de olduğunu unutmamak gerek” dedi.

“DİRENİŞLE AKP’NİN SALDIRILARINI BOŞA ÇIKARACAĞIZ”

Üniversitede, sokakta protesto haklarının engellendiğini söyleyen Öğrenci Kolektifleri üyesi ve Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Gözde Ayna, üniversitelerde muhalif öğrencilerin susturulmaya çalışıldığına dikkat çekti. Gezi direnişinden sonra AKP’nin muhalif gençliğe şiddetle yaklaşmaya başladığını söyleyen Ayna, “Kadınlar ve gençlik daha önce olduğu gibi yine direnişlerde ve eylemselliklerde en önde durarak bu tutumları boşa çıkaracaktır” dedi. AKP’nin iktidara geldiği ilk günden buyana tüm muhalif kesimlere saldırdığını dile getiren Öğrenci Kolektifleri üyesi ve Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Neval Vural ise AKP’nin korku salarak halkın sokağa çıkmasını engellemeye çalıştığını belirtti. Vural, “AKP’nin Ankara, Suruç ve Kürdistan’da yürüttüğü savaşla halka ‘bize oy vermezseniz başınıza bunlar gelir’ mesajı verdi. İktidar her seferinde gözdağıyla demokratik tepkileri baskılamaya çalışıyor, bizler ne baskıya ne de yıldırmaya boyun eğmeyeceğiz” ifadesinde bulundu.

“ÖZYÖNETİMLERE SAHİP ÇIKARAK MÜCADELEYİ YÜKSELTECEĞİZ”

HDP’nin başarısı ve Ortadoğu’da Rojava devriminin gelişmesinin hem bölgesel hem de ulusal düzeyde milliyetçi ve şoven kesimler tarafından rahatsızlıkla karşılandığını belirten Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi ve DEM-GENÇ aktivisti Engin Kızılay, AKP’nin hem Rojava’ya hem de Kürdistan ve Türkiye halklarına karşı ortaya koyduğu savaş konseptinin iktidarını koruma amaçlı olduğunu söyledi. Suruç’ta patlatılan bombayla toplumda bir korkunun yaratılmaya çalışıldığını dile getiren Kızılay, “AKP iktidarı ve Saray gladyosu, 7 Haziran’dan sonra halkların tercihinden rahatsızlık duydu ve aşamalı olarak bir korku hakimiyeti oluşturmaya çalıştı. Diyarbakır, Adana, Mersin, Suruç ve son olarak Ankara’da patlayan bombalar AKP’nin iktidarını kaybetmeme pahasına nasıl katliamlar yapabileceğine ve bir anda nasıl DAİŞ terör örgütüne dönüşebileceğine şahit olduk”diye konuştu. Önümüzdeki 4 yılda seçimlerin olmayacağını hatırlatan Kızılay, toplumu karanlık bir dönemin beklediği dile getirdi. AKP’nin, gençliğin bu karanlık döneme boyun eğmeyeceğinin farkında olduğunu ve bundan dolayı gençliğe saldırdığını ifade eden Kızılay, Türkiye’de örgütlülüğü büyüterek, Kürdistan’da ise özyönetimlere sahip çıkarak mücadeleyi yükseltmek gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar