KENT

‘Vatandaşlığa Uygun’ başlıklı ilanların yaygınlaştığı Antalya’da konut fiyatları 160 milyon liraya ulaştı

Antalya’da yabancılar için satılan konutlarda ‘vatandaşlığa uygun’ ibaresi eklenirken konut fiyatları 160 milyon liraya ulaştı.

Antalya’da son dönemde yabancılara satılan konut ilanlarında “vatandaşlığa uygun” başlığı dikkat çekiyor. Bu başlık altında, yabancıların 400 bin dolar değerindeki gayrimenkulleri satın alarak Türk vatandaşlığı hakkı kazanabilecekleri vurgulanıyor. Antalya’da yabancılara konut satışı her geçen yıl artış gösterirken, 2023 yılı Eylül ayına kadar 9,365 konut satışının gerçekleştiği belirtiliyor.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, bu trendi açıklarken, “Yabancılar, 400 bin dolar değerinde gayrimenkul almasıyla vatandaşlık hakkı kazanıyor. Pahalı konutlarda ev sahibi veya emlak şirketi, konut satışlarını hızlandırmak amacıyla ‘vatandaşlığa uygun’ ibaresini kullanıyor” dedi.

Antalya, her yıl 10 milyondan fazla turisti ağırlayan bir şehir olup, zamanla yabancıların yaşamak için tercih ettiği bir kent haline geldi. Kentte 2013 yılından 2023 yılına kadar yabancılara yönelik konut satışları pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında dört kat artış gösterdi. 2013 yılında 5,548 konutun yabancılara satıldığı kentte, geçen yıl bu sayı 21,860’a yükseldi. 2023 yılı Eylül ayına kadar ise 9,365 konut satışının gerçekleştiği bildirildi.

Konut fiyatları Antalya’da 1 milyon ile 160 milyon lira arasında değişmektedir. Son dönemde ikamet iznine kapatılan mahallelerin yakınındaki evlerin fiyatlarının arttığı gözlemlenmiştir. Sahile yakın veya deniz manzaralı konutların fiyatları 150 milyon liraya kadar çıkabilmektedir.

Antalya’da “vatandaşlığa uygun” ibaresiyle satılan konut ilanları sayısında artış yaşanmaktadır. Daha önce “uygun fiyat,” “deniz manzaralı,” “geniş balkon,” “lüks,” veya “site içerisinde” gibi özelliklerle ilan verilirken, son zamanlarda bu başlık dikkat çekmeye başlamıştır.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, konu hakkında şunları söyledi: “Antalya’da fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artış gösterdi. Sahil bandında inşaat yapacak yer yok. Arz talepten dolayı fiyatlar artıyor. Yabancılar konut taleplerine devam ediyor. Yabancılara yönelik sahil şeridi dışında, Kepez ilçesindeki mahallelerde satışlar gerçekleşiyor. En az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarındaki taşınmazı satın alan ve bu taşınmazı 3 yıl süreyle satmayacağını taahhüt eden kişiler, Türk vatandaşlığına hak kazanmaktadır.”

Benzer Yazılar