MANŞET SOKAK

Suruç Katliamı birinci yılında Antalya’da anıldı

Suruç Katliamının yıl dönümünde Antalya Emek ve Demokrasi Platformu basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada ülkenin Suruç katliamından başlayarak kaos ortamına sürüklendiği ifade edildi. Ülkede yaşananlar ‘sivil ve askeri faşist güçler arasındaki çatışma’ olarak nitelendirilirken, hem askeri hem de sivil darbeye karşı olunduğu vurgulandı.

Antalya – Antalya Emek ve Demokrasi Platformu Suruç Katliamı’nın yıl dönümünde basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz yıl Kobane’ye oyuncak götürmek için yola çıkan gençlerin IŞİD tarafından uğradığı bombalı saldırıda 33 insan hayatını kaybetmiş, onlarcası yaralamıştı. Katliamın yıl dönümünde Antalya Eğitim-Sen terasında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada ülkenin Suruç katliamından başlayarak kaos ortamına sürüklendiği ifade edildi. Ülkede yaşananlar ‘sivil ve askeri faşist güçler arasındaki çatışma’ olarak nitelendirilirken, hem askeri hem de sivil darbeye karşı olunduğu da vurgulandı.

Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı okuyan Ulaş Ural, “Saray faşizminin Suruç katliamıyla başlattığı , uygulamaya koyduğu savaş politikası 10 Ekim katliamı, Sur, Cizre, Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarına karşı halkın özyönetim direnişine yıkım ve katliamlarla karşılık verilmesi, içte ve dışta savaşa yönelmesi ülkeyi kaos ortamına sürüklemiştir” dedi.

15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırlayan bir sürecin yaşandığını ifade eden Ural, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘AKP faşizminin askeri vesayeti öne çıkaran bu savaş politikası, Saray ve iktidarın gittikçe belirginleşen sivil faşist karakteri darbe mekanizmasını hızlandırmıştır.
Bu sivil ve askeri faşist güçler arasındaki çatışmadır.”

Yaşanan bu çatışma ortamında taraf olmayacaklarını ifade eden Ural, “Darbe girişimi bahane edilerek sözde demokrasiye sahip çıkmak için sokaklara çıkarılan gerici çetelerin Alevi-Kürt-emekçi mahallelerine ve kurumlara, sokaklara çıkan demokrasi güçlerine yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Ezilenlere yönelik bu saldırıların halkların bir arada yaşama direncini yok etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Açıklama, “Biz Antalya Emek ve Demokrasi güçleri olarak her türlü darbeye karşı en geniş demokrasi cephesinin oluşturulmasını, ezilenlerin eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini, temel hak ve özgürlüklerin engellenmemesini, herkes için adalet talebimizi basına ve kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz” ifadeleriyle son buldu.

Benzer Yazılar