SOKAK

Suruç Katliamı Cumhuriyet Meydanı’nda anıldı

Antalya Sokakları- Suruç’ta katledilen 33 can Cumhuriyet Meydanı’nda anıldı.

Temmuz ayında Kobane’ye yardım götürmek için yola çıkan gençler, Suruç’ta basın açıklaması okunurken bombalı bir saldırı sonucu katledilmişti. 33 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda çok sayıda yaralı da vardı.

33 kişinin yaşamını kaybettiği Suruç katliamı için SGD’nin çağrısıyla bugün Attolas Meydanı’nda toplanıldı. Kitle, ” Katil IŞID işbirlikçi AKP” sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, “Bundan 102 gün önce 20 Temmuz Pazartesi günü devrimcilere yönelik Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşadık. Üç yıldır DAİŞ çetelerine karşı mücadele eden ve büyük zafer kazanan Kobane halkları ile dayanışarak, Kobane’nin yeniden inşaası için çalışmalar yapmak işteyen yoldaşlarımızın Suruç’ta gerçekleştirdiği basın açıklamasına yönelik bombalı saldırıda 33 yoldaşımız katledilmiştir, onlarca yoldaşlarımız ise yaralanmıştır. Katliamın sorumlusunu biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

IMG_4608

 

“SURUÇ KATLİAMININ HESABINI SORACAĞIZ”

Katliamların sorumlusunun AKP ve AKP’nin savaş ve Ortadoğu Politikası olduğu savunulurken, “Katliamın sorumlusu Suriye’deki savaşa birinci dereceden müdahil olmak için şimdiye dek elinden geleni yapan, DAİŞ’i ve cihatcı çeteleri tırlarla besleyen, sınırlarını insanlara kapatıp kanlı katillere açan AKP’dir. Kobane düştü düşecek diye sevinç naraları atanlardır. Bugün bir kez daha Suruç katliamının hesabını soracağımızı tüm öfkemizle haykırıyoruz” denildi.

IMG_4631

“KORKMUYORUZ, SİNMİYORUZ, BOYUN EĞMİYORUZ”

Yapılan basın açıklamasında baskılara karşı boyun eğilmeyeği vurgusu yapılırken, ” Suruç’ta katledilen yoldaşlarımızın ışığında, her türlü baskıya gözaltılara, saldırlara rağmen katillerden hesap sormaya devam edeceğiz” denildi.IMG_4664

Basın açıklmasının ardından oturma eylemi gerçekleşti. Oturma eyleminde türküler söylendikten sonra eylem sona erdi.

da

Benzer Yazılar