MANŞET POLİTİKA SOKAK

Ümit Uysal’dan CHP seçimleri ile ilgili çok önemli karar

Antalya CHP örgütlerinde delege seçimleri kıran kırana giderken Muratpaşa Belediye başkanı Ümit Uysal’ın hiç kimseyi desteklemeyeceği ve oy kullanmayacağı açıklaması gündeme düştü. Ümit Uysal’ın açıklamasının tam metni;

“Basınımıza ve kamuoyuna,

Bilindiği üzere
12 Eylül 1980 askeri darbesiyle kapatılan ve 9 Eylül 1992’de tekrar açılırken Kurucular Listesi’nde yer aldığım partimiz CHP’de, İl Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı dahil olmak üzere çeşitli kademelerde görev aldım.

Bütün il ve ilçe kongrelerinde ‘Topluma kucağını açmış bir CHP’ duruşuna daha yakın gördüğüm aday arkadaşları hiç bir karşılık beklemeden açıkça destekledim.
Doğru ya da yanlış, toplum ve parti yararına olduğunu düşündüğüm yaklaşımlar lehine net bir tavır almaktan asla kaçınmadım.
Ancak, desteklemediğim aday arkadaşlar aleyhine, siyasi yaşamım boyunca, tek bir kötü söz söylememeye de gayret ettim.
Her ne kadar farklı adayları desteklemiş olsak da, kongreler biter bitmez, bütün arkadaşlarımı kucaklamaya özen gösterdim.

Ülkemiz, 2019 Başkanlık Seçimlerinde, dünyadaki Müslüman ülkeler arasındaki tek demokratik rejimin akıbetini belki de son kez oylayacaktır.

Bu nedenle parti içi rekabetle vakit kaybetmek anlamsızdır.

Tüm hassasiyetlere rağmen, parti içi sert rekabet koşullarının yarattığı olumsuzluklarla yaşamak zorunda kaldık, kalıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; her fırsatta ‘parti içi barış’ çağrısı yapmakta ve belediye başkanlarımızdan da parti örgütleri seçimlerinde tarafsız kalmalarını beklemektedir.

Bu tablo karşısında;
Parti içi seçim takviminin başladığı 10 Eylül 2019 tarihinden itibaren tamamen tarafsız olduğumu,
Bu tarafsızlığımı sürdürme kararı aldığımı,
Hiç bir aday arkadaşıma karşı olmadığımı,
Bütün aday arkadaşlarımı toplum yararına gösterecekleri siyasi çabalarında desteklediğimi ve destekleyeceğimi ifade etmek istiyorum.

Bu kritik tarihi süreçte parti içi barışa katkı sağlamak adına tarafsızlığımı net bir şekilde ifade edebilmek amacıyla;
İl ve ilçe kongrelerinde oy kullanmayacağımı,
Çevremdeki hiç bir arkadaşın tavır ve davranışının da şahsımı bağlamayacağını kamuoyu ile saygıyla paylaşıyorum.

Bütün aday arkadaşlara başarılar dilerim.

Ümit Uysal
Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı”

Benzer Yazılar